Vissza a normál nézetre

Megalakult a Budapesti Egyetemi Fórum

Közös nyilatkozatot írt alá a Budapesti Corvinus Egyetem, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, az Eötvös Loránd Tudományegyetem, az Óbudai Egyetem, a Semmelweis Egyetem és a Szent István Egyetem rektora november 6-án az ELTE-n. Az együttműködés értelmében létrejött Budapesti Egyetemi Fórum az önálló, integritásukat megőrző intézmények közötti együttműködések rendszerszerűvé fejlesztéséhez kínál kereteket.

A dokumentumot ünnepélyes keretek között dr. Mezey Barna, az ELTE rektora, dr. Péceli Gábor, a BME rektora, dr. Rostoványi Zsolt, a BCE rektora, dr. Rudas Imre, az Óbudai Egyetem rektora, dr. Solti László, a Szent István Egyetem rektora és dr. Szél Ágoston, a Semmelweis Egyetem rektora látta el kézjegyével.

Mezey Barna, az ELTE rektora és a Magyar Rektori Konferencia elnöke hangsúlyozta a közös gondolkodás és az összehangolt stratégiák kialakításának fontosságát. Földrajzi elhelyezkedésük okán a fővárosi egyetemek jelentős része elesik az uniós pályázati lehetőségek nagy részétől. Ezért a régió önkormányzataival közös fellépést kezdeményeznek az egyetemi tudásvagyon megőrzése és hasznosítása érdekében. A létrejövő Budapesti Egyetemi Fórum tagjai közös stratégiát alkotnak majd a nemzetközi megjelenés, a K+F nagyprojektek és az ingatlanok kihasználása területén, ösztönzik a képzési együttműködéseket és közösen véleményezik a felsőoktatás-politika irányait is.

 

A nyilatkozat teljes szövege:

A budapesti állami egyetemek közös nyilatkozata

A magyar felsőoktatás átalakulási folyamatában a döntéshozók és az egyetemek közös felelőssége, hogy olyan megoldásokat találjanak, amelyek csökkentik a forráskivonás kárait, és javítják a felsőfokú oktatás és kutatás minőségét. A budapesti egyetemek ebben a folyamatban különleges szerepet töltenek be: intézményeink az ország legfejlettebb régiójának meghatározó tudás-intézményei, a magyar felsőoktatás tudományos és oktatási kapacitásának meghatározó részét teszik ki, a legjobb teljesítménnyel érettségiző diákok háromnegyede kíván itt továbbtanulni. Egyetemeink egyik legnagyobb értéke az a más-más szakterületeken működő, az egyes intézmények önálló arculatához és hírnevéhez kötődő, mélyen beágyazódott nemzetközi kapcsolatrendszer, amely hozzájárul az ország nemzetközi pozícionálásához és tőkevonzó képességéhez is.

Egyetemeink szorosan együttműködnek az oktatásban és kutatásban egyaránt. Az intézmények jövőképének megfogalmazása során azonosítottuk azokat a közös érdekeltségi pontokat is, amelyekben együtt kívánunk fellépni a jövőben:

1. Fővárosi intézményekként egyetemeinknek jelentős része megszenvedi, hogy a régió tőkevonzó képessége kiemelkedő, ugyanakkor földrajzi elhelyezkedésünk okán az uniós pályázati lehetőségek nagy részétől egyetemeink elesnek. Ezért a régió önkormányzataival, amelyek számára közvetlen előnyökkel jár itteni működésünk, a korábbi formális együttműködéseken érdemben túllépő közös fellépést kezdeményezünk az egyetemi tudásvagyon megőrzése és hasznosítása érdekében az alábbi területeken:

  • a régióban keletkező adók egy részének közvetlen kutatási-oktatási felhasználása;

  • a konferenciaturizmus és a nemzetközi oktatási-kutatási kapcsolatok fejlesztésében való együttműködés;

  • kulturális akciók a régió tudás-arculatának formálására;

  • az egyetemi tudásbázis igénybevétele a régiós településpolitikák és akciók szakértői háttereként;

  • a hallgatói szolgáltatások szükség szerinti összehangolása.

 

2. Létrehozzuk a Budapesti Egyetemi Fórumot, amely keretet kínál az önálló, integritásukat megőrző intézmények közötti együttműködések rendszerszerűvé fejlesztéséhez. A Fórum nem hoz létre külön szervezeti formákat, hanem konzultációs mechanizmusokat jelent a következő ügyekben:

  • közös stratégiák kimunkálása a nemzetközi megjelenés, a K+F nagyprojektek és az ingatlanok kihasználása területén;

  • a képzési együttműködések ösztönzése, ennek érdekében információ-csere, és a kapacitás-ésszerűsítés folyamatos áttekintése;

  • véleményezéseink és fellépések összehangolása a felsőoktatás-politika, különösen a finanszírozás területén;

  • évenkénti közös szenátusi ülések szervezése.

 

3. Együttműködéseinket (Magyar Rektori Konferencia, Béta Kör, Nagyszombati Szövetség) a Fórum működése semmiben sem korlátozza vagy helyettesíti.

Budapest, 2012. november 6.