Vissza a normál nézetre

Második helyen végzett Európában egyetemünk vén vackora

Csaknem 37 ezer szavazattal a második helyen végzett a gödöllői vén vackor az Év Európai Fája versenyben, aminek március 19-én tartották az eredményhirdetését az Európai Parlament brüsszeli épületében. A díjat a SZIE nevében a fát benevező dr. Czóbel Szilárd egyetemi docens, és dr. Gyuricza Csaba egyetemi docens, a Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kar dékánja vették át.

A negyedik Európai Év fája verseny online szavazását 77 ezer szavazattal nyerte a bulgáriai Szliven városából egy szilfa, míg a második helyezett az egyetemünk botanikus kertjét díszítő vadkörtefa lett. A harmadik helyet a lengyel wybicki tölgy nyerte el, 16 ezer szavazattal.

Az európai versenybe azok a fák kerültek, melyek előző évben megnyerték a nevező ország Év Fája versenyét. A nemzetközi forduló szavazása februárban zajlott, a www.treeoftheyear.org oldalon. Idén tíz ország vett részt a versenyben: Bulgária, Csehország, Franciaország, Írország, Lengyelország, Magyarország, Olaszország, Skócia, Szlovákia és Wales.

A fák sikere leginkább az őket támogató helyi közösségnek köszönhető, melyek a versenybe nevezték kedvenc fáikat egy-egy történet kíséretében. A bolgár szilfa központi helyet foglal el a szliveniek életében, mindennapos találkozó pont és számos rendezvény és demonstráció indul innen a mai napig. Külön érdekesség, hogy a város tengerszint feletti magasságát is itt mérték meg először és szerepel a város címerében is.

A fődijat Pavel Poc európai parlamenti képviselő adta át. “A verseny egyik fő érdeme, hogy ezeken izgalmas európai fákon keresztül felhívja a figyelmet a természetes környezetünk védelmére, természeti és történelmi jelentőségükre, melyet ápolnunk és védenünk kell, amíg lehet” - mondta Poc.

"A díj ugyanakkor arra is jó példa, hogy a magánemberek milyen sokat tudnak tenni a természeti kincseink védelméért. Számos esetben a magán földtulajdonosok gondoskodásának köszönhető, hogy ezek az idős fák évszázadokat élnek túl háborítatlanul. A versenynek köszönhetően az idős fák a tulajdonjoggal járó jó gazdálkodás jelképeivé válhatnak" -  tette hozzá Thierry de l´Escaille, az Európai Földtulajdonosok Szövetségének titkára.

A második helyezett vackorhoz számos legenda fűződik, melyek közül az egyik legismertebb, hogy állítólag a fa lombjai alatt fogalmazta meg Kossuth a Függetlenségi nyilatkozatot 1849-ben. A harmadik helyezett lengyel tölgyfa 16 ezer szavazatot kapott. Az idős fa Będominból való, a lengyel nemzeti himnusz szerzőjének szülővárosából.

A verseny mondanivalóját szomorú esemény erősítette meg. A szavazás ideje alatt, február közepén söpört át Anglián és Írországon egy heves hurrikán mely gyökerestül kicsavarta az ír fát, mely az ország legmagasabb szürke nyárfája volt.

A verseny eredménye:

Öreg szilfa (Szliven, Szliven körzet Bulgária) – 77,526 szavazat

A gödöllői óriás vackor (Gödöllő, Pest megye, Magyarország) – 36,925 szavazat

Wybicki tölgye Będominból (Pomorskie régió, Lengyelország) – 16,768 szavazat

Tölgy Zechenter kertjéből (Kremnica, Banská Bystrica régió, Szlovákia) – 10,169 szavazat

Višňová oltalmazó tölgye(Višňová, Liberec régió, Csehország) – 8,211 szavazat

Begardi csenevész tölgy Bégard (Bégard, Brittany régió, Franciaország) – 4,989 szavazat

Niel Gow tölgye (Perthshire, Skócia) – 1,740 szavazat

Birr vári szürke nyár(Co Offaly, Írország) – 1,517 szavazat

Tölgy a holtak kapuja előtt (Wrexham, Wales) – 1,093 szavazat

A természet harmóniájának fája - molyhos tölgy (Alta Sabina, Lazio régió, Olaszország) – 689 szavazat

Összes szavazat: 159,627

A körülbelül 300 éves vadkörtefa az ország egyik legtekintélyesebb méretű és legidősebb fája. A szép és ereje teljében lévő fa tavaly majdnem 50 ezer termést hozott. Az európai verseny keretében készült el a gödöllői óriásvackor dala Varga Miklós Európa című slágerének zenéjére.