A Szent István Egyetem (SZIE) és a Geisenheimi Egyetem közötti borászati kutatási és oktatási együttműködés egyeztetésére a SZIE háromfős delegációja érkezett a Geisenheimi Egyetemre 2018. december 3-5. között.
A magyar delegáció tagja volt Dr. Nyitrainé Sárdy Diána Ágnes egyetemi docens, a Szent István Egyetem (SZIE) Kertészettudományi Karának dékánja, Dr. Sólyom-Leskó Annamária egyetemi adjunktus, és Dr. Tarr Zsuzsanna, a SZIE Nemzetközi Kapcsolatok Központjának vezetője. A delegációt a Geisenheimi Egyetem részéről Szolnoki Gergely professzor, a Borgazdasági Intézet helyettes vezetője kísérte, míg Magyarország Düsseldorfi Főkonzulátusa Kardos Levente külgazdasági attasét delegálta az egyeztetésekre.
Mint ahogy arról egy korábbi cikkben beszámoltunk a két egyetem vezetői 2017 novemberben állapodtak meg az eddigi Erasmus kapcsolaton túlmutató kutatási és oktatási együttműködés kialakításáról a két intézmény között. A következő egyeztetésekre 2018 májusában került sor, amikor a Szent István Egyetem szőlészeti, borászati, logisztikai és élelmiszerbiztonsági területekről delegált munkatársakat Geisenheimbe. Az együttműködést a Düsseldorfi Főkonzulátus nyomon követi és folyamatosan kapcsolatban áll Szolnoki professzorral.
Dr. Monika Christmann Borászati intézetvezetővel és Dr. Matthias Schmitt intézeti kutatóval történt megbeszélésen a SZIE delegációja felhívta a figyelmet a részvételi lehetőségre a 2019. május 6-10. között megrendezésre kerülő International Week-re. Ennek során a Geisenheimi Egyetem képzéseinek bemutatására és oktatásra is sor kerülhetne. Christmann asszony, aki korábban a Nemzetközi Szőlészeti és Borászati Kongresszus elnöke volt, javasolta, hogy a magyar bor mutatkozzon be a szervezet soron következő kongresszusán.
Dr. Doris Rauhut-tal, a Mikrobiológiai Intézet helyettes-vezetőjével folytatott megbeszélésen a mikrobiológia témában szakdolgozatok (bachelor és master) megírásának lehetősége merült fel egymás intézményeiben. A Geisenheimi Egyetemnek rendelkezésére állnak hasonló kisebb projektek támogatására saját források is, sajnos a 2019-es támogatásokról már megszületett a döntés. A SZIE részérül hasonló célra, ERASMUS és Campus Mundi források is rendelkezésére állnak. Rauhut asszonyt a SZIE delegációja szintén meghívta a májusban az egyetemen sorra kerülő Nemzetközi hétre, ahol órát ad illetve népszerűsíti a Geisenheimi Egyetem képzéseit.
A Nemzetközi Kapcsolatok Irodájának vezetőjével Sonja Thielemann-nal folytatott megbeszélés során egyeztettek a két intézmény nemzetköziesítési törekvéseiről. A német partner nemzetköziesítési audit előtt áll, a SZIE felajánlotta szakértelmét az önértékelési jelentés összeállításában. Bemutatásra került egy nemrég lezárt projekt is, melyben a SZIE-n kívül még 4 közép-kelet európai egyetem vett részt. Hasonló projekt kialakításában a Geisenheimi Egyetem is szívesen közreműködne, mivel a közép-kelet európai partnerek jelenléte a bírálatnál előnyt jelent. Thielmann asszony szintén meghívást kapott a 2019. május 5. és 9. között Gödöllőn tartandó gyakorlati hétre.
A SZIE delegációja a megbeszéléseken kívül látogatást tett Szolnoki professzor egy óráján is.
A megbeszélések konstruktív hangnemben zajlottak, a felek optimistán értékelték az együttműködés további alakulásának lehetőségeit.
Ezúton is köszönjük Magyarország Düsseldorfi Főkonzulátusának támogatását, mellyel segítte a találkozó létrejöttét.