Vissza a normál nézetre

A Közösségi Tanulás és Önkéntes Központ kerekasztala

A Szent István Egyetemen működő Közösségi Tanulás és Önkéntes Központ (www.kotok.hu) kerekasztal-beszélgetést rendez október 30-án kedden 9-13 óráig Gödöllőn, a földszinti rektori díszteremben. Az eseményre „A felsőoktatási intézmények és a helyi szereplők együttműködésének erősítése" című ROP3.3. intézkedés keretében gödöllői és közép-magyarországi civil szereplők részvételével kerül sor. A kerekasztalnál az egyetemek és a helyi közösségek kapcsolatáról, a közösségi tanulás oktatási módszereiről a téma egyetemi szakemberei, a helyi közösség képviselői és a megjelent érdeklődők beszélgetnek moderátor segítségével.

konferencia részletes programja

 

9.00 - 9.30: Regisztráció, frissítők

9.30 - 9.40: A rendezvény megnyitása, a résztvevők köszöntése
Galambos Rita (Demokratikus Ifjúságért Alapítvány)

9.40 - 10.00: Az egyetemek és a helyi közösségek kapcsolata
Dr. Pataki György (SZIE, KÖTÖK): Mit nyújthat a közösségi tanulás oktatási modellje a helyi közösségeknek? Milyen tapasztalatokat gyűjtött a KÖTÖK működésének első két évében? Merre tovább?

10.00 - 10.30: A közösségi tanulás a tanárok szemszögéből
Dr. Wynne Wright (Michigan State University): Mit nyújthat a közösségi tanulás oktatási modellje az egyetemeknek és a tanároknak? Hogyan működik a közösségi tanulás oktatási modellje Amerikában? Miért lesz értékesebb egyetemének a közösségi tanulás szellemében oktató tanár?

10.30 - 11.00: A közösségi tanulás a diákok szemszögéből
Madarasi Edit (SZIE): A KÖTÖK terepi kutatásai diákszemmel
Martoni András (SZIE): Végzett diákok a munkaerőpiacon

 

11.00 - 12.00: Moderált beszélgetés az előadások alapján a KÖTÖK és hasonló kezdeményezések jövőjéről Magyarországon
(moderátor: Galambos Rita)

12.00 - 12.30: Állófogadás

12.30 - 13.00: Sajtótájékoztató, a projekt alapján készült kiadvány bemutatása
Dr. Wynne Wright előadása angol nyelvű, minden egyéb előadás és beszélgetés magyarul zajlik.

A konferencia felkért előadói

Galambos Rita a Demokratikus Ifjúságért Alapítvány (www.dia.org) ügyvezető igazgatója. Oktatási szakértőként évtizedek óta fáradozik a közösségi tanulás modelljének hazai elterjesztésén. A Civic Education Project Közép-Európa Alapítvány vezetőjeként és a Civicus nemzetközi kutatási projekt (www.civicus.lt) koordinátoraként, majd a DIA kuratóriumi tagjaként számos hazai oktatóval ismertette meg a közösségi tanulás filozófiáját. Részt vett olyan hazai kezdeményezések megszületésénél, amelyeknek kimondott célja volt a felsőoktatás és a helyi szereplők közötti kapcsolatok szorosabbra fűzése, valamint a fiatalok aktív állampolgárrá nevelése. A DIA-ban jelenleg a 14-25 közötti fiatalok ifjúsági csoportjainak helyi, kreatív, önkéntes programjait segíti.

 

Dr. Wynne Wright 2006 ősze óta a Michigan State University szociológus professzora. Fő oktatási és kutatási területe a fenntartható mezőgazdaság és az élelmiszerrendszerek. Wynne Wright a közösségi tanulás elkötelezett híveként kurzusait gyakran kapcsolja össze a helyi közösségek konkrét problémáinak megoldásával. 2001-ben a SZIE Környezet-és Tájgazdálkodási Intézet diákjaiból és oktatóiból álló küldöttségével ismertette meg az közösség által támogatott mezőgazdaság (Community Supported Agriculture - CSA) modelljét, és osztotta meg az amerikai tapasztalatokat az érdeklődőkkel. 2006. február és júniusa között a Northern Iowa Egyetem Fulbright ösztöndíjas professzoraként tartott Környezetszociológia és Professional Skills kurzusokat a Szent István Egyetem diákjainak. A félév során a közép-magyarországi régió civil szervezetei számára közösségfejlesztés témában is nyújtott képzéseket.

 

Madarasi Edit a SZIE KTI végzős diákja, a KÖTÖK programjainak aktív résztvevője. Az elmúlt két év során számos KÖTÖK által szervezett terepkutatásban, kurzuson és önkéntes munkában vett részt.

 

Martoni András a SZIE KTI 2005-ben végzett diákja. Diákévei során maga is számos terepmunkában és önkéntes munkában szerzett tapasztalatokat; aktív állampolgárként jelenlegi munkája mellett is folyamatosan végez önkéntes munkát.

 

Dr. Pataki György a SZIE Környezet-és Tájgazdálkodási Intézet Környezetgazdaságtan tanszékének, valamint a Budapesti Corvinus Egyetem Vállalatgazdaságtan Intézet Döntéselméleti Tanszékének egyetemi docense. 2001 óta szinte már nincs is olyan kurzusa, ahol diákjai ne Magyarország valamely hátrányos helyzetű térségben végeznének terepkutatást. 2001-ben a Civic Education Project („Local Faculty Fellow") ösztöndíjasaként került közelebbi kapcsolatba a közösségi tanulás modelljével, és vállalt magára az egyetem falain túlmutató „missziót" az egyetem társadalmi felelősségvállalásának jegyében. Számos sikeres és a diákok által is igen kedvelt terepkutatás áll mögötte, például a Tájfajta gyümölcsfák védelme az Őrség-Vendvidéken, vagy a Fenntartható vidékfejlesztés a Mezőcsáti Kistérségben.