Egyetemi közös versmondást szervezett a Magyar Költészet Napja alkalmából a Kosáry Domokos Könyvtár és Levéltár április 10-én dr. Tőzsér János rektor és Nagy Dániel, a hallgatói önkormányzat elnöke védnökségével az egyetem gödöllői díszudvarában.
- Mi, akik most itt jelen vagyunk, szeretjük a költészetet, s megéreztük a mai program nagyszerű lehetőségét - szólt az egybegyűltekhez Koósné Török Erzsébet, a SZIE Egyetemi Könyvtár főigazgatója, egyben a KDKL mb. igazgatója. - A versek olyan élményt nyújtanak számunkra, amelyek meghatározóak életünkben, elkísérnek egész életünkön át. Bízunk benne, hogy a mai közös versmondás, együttverselés élménye is maradandó lesz, s egyben kifejezi összetartozásunkat az egyetem közösségével is.
Koósné Török Erzsébet köszöntötte az idén hetven éves Igmándi Szűcs István professzort, és távollétében az idén 90 éves Tomcsányi Pál akadémikust, akik tudományuk, oktatói és kutatói tevékenységük mellett verseikkel is megajándékoznak bennünket hosszú évtizedek óta. Ez a nap értük is szól, s mindazokért, nevük felsorolása nélkül, akik versírással is ki tudják fejezni gondolataikat,érzéseiket.
Dr. Tőzsér János olyan kezdeményezésnek értékelte a közös versmondást, amit érdemes hagyománnyá érlelni.
- Az értelmiségi pályán dolgozó vagy arra készülő embereknek szakterületük mellett a művészetek több ágával is foglalkozniuk kell. Kedvenc költőnk verseit állandóan magunkkal hordozhatjuk, jókedvben és bánatban is érdemes a verssorokat olvasni - hangsúlyozta a rektor, aki egy példát is bemutatott arra, hogy miként lehet az oktatással kombinálni a költészetet: - Hallgatóként nagy meglepetéssel fogadtuk, amikor a termelésélettannal foglalkozó órák elején dr. Lencsés György József Attila és Babits Mihály verseiből idézett.
A díszudvarban Vörösmarty Mihály Vén cigány, Kölcsey Ferenc Huszt, végül József Attila Születésnapromra című költeményét szavalták el az egybegyűltek dr. Horváth Zoltán, a Gödöllői Fiatal Művészek Egyesülete művészeti vezetőjének irányításával.
A számos sikeres előadást megvalósító oktatót Koósné Török Erzsébet az egyetem saját rendezőjeként köszöntötte, majd József Attila gondolatával zárta a programot „Nem szükséges, hogy én írjak verset, de úgy látszik, szükséges, hogy vers írassék, különben meggörbülne a világ gyémánttengelye.”
Balázs Gusztáv felvételei