Vissza a normál nézetre

JUBILEUMOK A SZENT ISTVÁN EGYETEMEN

Gödöllő, 2010. szeptember 6.

A mai napon nyilvános tanévnyitó szenátusi ülés keretében hármas jubileumot ünnepelt a Szent István Egyetem (SZIE). A SZIE megalakulásának 10. évfordulója mellett megemlékeztek a rendezvényen arról, hogy 90 éve kezdődött meg Magyarországon az agrár szakemberek felsőfokú képzése, és 60 évvel ezelőtt Gödöllő lett az egyetemi agrárképzés egyik kiemelkedő központja.

 

A Szent István Egyetemen a 2010/2011-es tanévben több mint 5300 elsőéves kezdi meg tanulmányait. A SZIE ma is az agrár felsőoktatás zászlóshajója, de részben az integrációval, másrészt a diszciplínák önfejlődése révén képzési palettája a korábbihoz képest jelentősen kiszélesedett. Dr. Solti Lászlót rektor ünnepi előadásában felvázolta jövőképét a sikeres Szent István Egyetemről: „Biztonságos és jó minőségű élelmiszer, a vízkészlet megóvása, megújuló energia és a környezet megőrzése. Csupa olyan hívószó, amelyek alkalmasak a Szent István Egyetem friss arculatának megteremtésére – ezeket javasolom a zászlóra tűzni, ezzel adhatunk vonzó profilt és jövőképet magunknak.”.

A magyar felsőfokú agrároktatás kezdeteiről Dr. Romány Pál nyugalmazott miniszter tartott előadást, aki a magyar mezőgazdaság aranykorában, 1975-1980 között volt a mezőgazdaság első embere. „Magyarország olyan országa Európának, ahol az agrártermelés nem volt és nem lehet nemzetgazdasági periféria! Ahol a mezőgazdaság nem valami kényszerű „paraszti örökség”, ami úgymond tiszteletet parancsol, hanem olyan nemzeti vagyont fog keretbe, amit minden nemzedéknek kötelessége megőrizni és kamatoztatni. S lennie kell mindenkor olyan „nagybetűs” Iskoláknak, ahol az erre szolgáló tudomány jól elsajátítható. Agrár felsőoktatásunk ilyen.” – mondta Dr. Romány Pál.

 

Dr. Szendrő Péter rector emeritus, a SZIE alapító rektora emlékezett a 10 évvel ezelőtti kezdetekre, majd Dr. Molnár József rector emeritus beszélt a 2004 és 2007 közötti időszak fejlődési lehetőségeiről.

A SZIE alapításának 10. évfordulója alkalmából Dr. Solti László rektor „Lancea Regis” emlékérmet alapított. A „lancea regis” (a király lándzsája) feliratú dénár, a középkori magyar pénzverés egyik legszebb emléke. A régészeti kutatások szerint az első magyar király, Szent István által veretett pénz, melynek egyik oldalán zászlóval díszített lándzsát tartó kéz látható. Ez az érem ihlette a Szent István Egyetem Lancea Regis Emlékérmet, melyet a Szent István Egyetem megalakulásában, és megerősítésében nyújtott munkásságukért 58-an vettek át Dr. Solti Lászlótól, Dr. Szendrő Pétertől és Dr. Molnár Józseftől.

 

Az ünnepség „A láthatóvá tett gyökerek” című kiállítás megnyitójával zárult. Az egyetemtörténeti kiállítás a három évfordulót összefogva vezeti végig az érdeklődőket a magyarországi agrár felsőoktatás történetén a XVIII. század végétől a XXI. század elejéig. A kiállítás 2010. október 31-ig naponta 9.00 – 16.00 óra között látogatható.

 

A Szent István Egyetemről

A Szent István Egyetem Magyarország egyik vezető felsőoktatási intézménye. A kilenc karral és egy intézettel működő egyetem hét kampuszon, több mint 17000 hallgatónak ad otthont. Az egyetem székhelye a festői szépségű Gödöllő, ezen kívül Budapesten, Jászberényben, Békéscsabán, Szarvason és Gyulán fogadja a tanulni vágyókat.

Képzési kínálata már régóta túlhaladja a hagyományos agrárkereteket, hiszen a klasszikus mezőgazdasági tudományok mellett immár állatorvosi, környezettudományi, műszaki, gazdaságtudományi, építészeti, vízgazdálkodási, egészségügyi és bölcsészképzést is folytat.

 

További információ

Slániczné Molnár Ildikó

PR ügyvivő szakértő

Szent István Egyetem

Tel.: 06-28-522-000/1013

e-mail: slaniczne.molnar.ildiko@fh.szie.hu