A felsőfokú agrárképzés elindításának 150. évfordulóját ünneplő Debreceni Egyetemen mintegy 15 ezer agrárszakember szerzett diplomát és jelenleg csaknem kétezer hallgató tanul a Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karon. A fakultást a szeptember 5-i jubileumi ünnepségen a hazai agrárfelsőoktatási-intézmények nevében dr. Tőzsér János, a Szent István Egyetem rektora köszöntötte. A tanintézet a Georgikon és Óvár után harmadikként kezdte meg működését.
Már a Kereskedelmi és Iparkamara megalakulásakor, az 1850-es évek elején felmerült az igény Debrecenben agrárszakemberek magas színvonalú képzésére, de ezt a politikai helyzet csak a kiegyezés után tette lehetővé. Akkor Európa keleti felének szinte minden országából érkeztek ide tanulók, hangsúlyozta köszöntőjében Szilvássy Zoltán, a Debreceni Egyetem rektora.
Komlósi István dékán elmondta, kiemelt kutatási témáik közé tartozik napjainkban a víz- és energiatakarékos, környezetbarát, nyomon követhető élelmiszer-előállítás.
A város 150 évvel ezelőtt 400 katasztrális hold termőterülettel járult hozzá az intézmény alapításához, abban az időben a mezőgazdaság Debrecen gazdaságának alapját képezte. A korabeli elveket és törekvéseket ma is követendőnek tartja a városvezetés.
Az itt felhalmozódott tudás tette lehetővé, hogy az agrárium és a hozzá kapcsolódó iparágak a 90-es évek válságát követően új erőre kapva segítsék a város fejlődését. Emellett példamutató a kar azon tevékenysége is, hogy képes volt a régió meghatározó agrárvállalkozásait összefogni, és erős szövetséget kovácsolni a tudomány, az oktatás és a gazdaság között, fejtette ki Papp László polgármester.
Nagy István agrárminiszter kiemelte, hogy a jövőt a klímaválság, az élelmiszerek iránti egyre növekvő kereslet, a digitalizáció, a precíziós gazdálkodás határozza majd meg, amire fel kell készíteni a gazdákat. Ebben a Debreceni Egyetem a sikeres integrációnak köszönhetően az élen jár, a társtudományok bevonásával utat mutat a megoldások kereséséhez.
1868. október 22-én 41 hallgatóval indult a tanév az Országos Felsőbb Gazdasági Tanintézetben, ahol első pillanattól a magyar volt a tanítás nyelve. Ezt a tényt dr. Tőzsér János rektor is kiemelte előadásában. A SZIE rektora azt is elmondta, hogy a 150 év öröksége a mai napig meghatározza a debreceni képzést, aminek hármas célkitűzése a természettudományos ismeretek oktatása, a termelési eljárások megismertetése, a közgazdasági, jogi, kereskedelmi piaci és közigazgatási tudás elsajátíttatása. Tőzsér János számba vette az agrárintézmények közötti kutatási együttműködéseket, többek között a hulladékgazdálkodás, a halgenetika és a megújuló energia hasznosításának területein.
Az ünnepi megemlékezések zárásaként díjakat, emlékérmeket adtak át. Pro Facultate Díjban részesült dr. Tőzsér János egyetemi tanár, a Szent István Egyetem rektora. Pro Meritis Interfacultatis Díjban részesült a Szent István Egyetem Élelmiszertudományi Kara, Kertészettudományi Kara valamint Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kara. A díjakat dr. Friedrich László, Nyitrainé dr. Sárdy Diána és dr. Urbányi Béla mb. dékánok vették át.