Vissza a normál nézetre

Innovációs kerekasztal-beszélgetés az Akadémián

A Magyar Tudományos Akadémia székházában február 14-én innovációs kerekasztal-beszélgetésen foglalták össze a General Electric (GE) által készített Innovációs Barométer elnevezésű felmérés eredményeit. A beszélgetésen részt vett dr. Solti László, az MTA rendes tagja, a Szent István Egyetem rektora, Reich Lajos a GE Healthcare K+F részlegének vezérigazgatója, Herczog Edit európai parlamenti képviselő, Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium parlamenti és gazdaságstratégiáért felelős államtitkára, Lám István és Szilágyi György, a Tresorit Kft. képviseletében. A beszélgetés házigazdája Benkő Vilmos, az Amerikai Kereskedelmi Kamara elnöke volt.

A kerekasztal-beszélgetés legfontosabb témája a hazai innovációs tevékenység jelenlegi helyzete, illetve jövőbeli lehetőségei voltak. A hazai kutatás és fejlesztés jelenleg nem tud megfelelően működni, hiszen magasak az adók, kevés lehetőséget és támogatást kapnak az innovációs folyamatokban résztvevő vállalatok és a vállalatokkal szorosan együttműködő egyetemek.

Az adók túl magas szintjét Herczog Edit és Cséfalvay  Zoltán is elismerték. Kifejezték reményüket, hogy a jövőben csökkenteni tudják a K+F-re jutó adókat, vagy legalábbis kedvezmények nyújtásával ösztönözhetik az érintetteket. Ahhoz, hogy bővüljön a K+F tevékenységben résztvevő vállalatok száma, a gazdaságot befektető-baráttá kell tenni.

Reich Lajos kifejtette, a K+F feladatok bővítéséhez nagyon fontos, hogy a megfelelő tehetség a megfelelő helyen legyen jelen, amihez elengedhetetlen a mérnökképzés.

Dr. Solti László szerint ahhoz, hogy megfelelő színvonalú legyen az egyetemi mérnökképzés, elengedhetetlen, hogy a középiskolákból bekerülő hallgatók jó felkészültséggel és képességekkel rendelkezzenek. Az egyetemi képzést pedig hatékonyabbá tenné, ha a vállalatok is javaslatot adnának a tananyagra vonatkozóan, hiszen csak így lehetne a vállalatok számára ideális mérnököt képezni.

A kerekasztal két legfiatalabb tagja, Lám István és Szilágyi György nemrég még iskolapadban ültek, ma már kiváló innovátorok. Tapasztalataik alapján úgy vélik, nagyon fontos, hogy meglegyen  a kellő motiváció az ifjú innovátorok, az egyetemek és a magánbefektetők kapcsolatában. Ezen felül nélkülözhetetlen a technológiai transzfer, azaz „a technológiának találkoznia kell az üzleti világ képviselőivel”. A technológiai transzfert azzal is erősíteni lehet, hogy a közgazdasági szakokon tanuló hallgatók nemcsak az általános közgazdasági ismereteket sajátítják el, hanem az üzleti világ ismeretanyagát is.

Kép és szöveg: Balázs Eszter