Vissza a normál nézetre

Habsburg Ottó emlékére

A 98 éves korában elhunyt Habsburg Ottó földi maradványait július 16-án, a bécsi Kapucinusok Templomában helyezik örök nyugalomra. Ezen a napon a Szent István Egyetem gyászlobogó kitűzésével emlékezik a jogelőd Gödöllői Agrártudományi Egyetem által 1994-ben díszpolgári címmel kitüntetett politikusra.

Habsburg Ottó magyar trónörökös, politikus és író 1912-ben született az ausztriai Reichenau an der Rax-ban az utolsó osztrák császár és magyar király, IV. Károly és felesége, Zita császárné legidősebb fiaként.

A nyilvánosság előtt 1916-ban, Ferenc József császár temetésén tűnt fel először, egy hónappal később pedig részt vett apja magyar királlyá koronázásán is.

A Monarchia felbomlása után a család a portugál Madeira szigetére menekült. Károly 1922-es halála után Ottó lett a jövendő trónörökös, 18 éves korától pedig a Habsburg-dinasztia feje.

Egyetemi tanulmányait a Leuveni Egyetemen végezte Belgiumban, ahol 1935-ben megszerezte a politika és társadalomtudományok doktora címet. 1936-tól a Páneurópai Unió tagja volt, 1957-től alelnöke, 1973-tól pedig elnöke.

Hitler 1933-as hatalomra jutása után Ottó sokáig azon fáradozott, hogy megszervezze az ellenállást, majd felajánlotta, hogy Bécsbe utazik és átveszi az utolsó kancellár, Kurt von Schuschnigg hivatalát. Ajánlatát elutasították, így családjával együtt az USA-ba menekült.

A második világháború idején Washingtonban tartózkodott Roosevelt elnök környezetében. 1961-ig fenntartotta trónigényét, ekkor azonban lemondott róla, 1966. október 31-én pedig közel négy évtizednyi távollét után visszatérhetett hazájába.

*

„Mi, a Gödöllői Agrártudományi Egyetem Rektora és Tanácsa Dr. Habsburg Ottó úrnak, a Páneurópai Unió Elnökének, aki 1912. év november 20. napján Reichenauban (Alsó-Ausztria) született, az egységes Európa megteremtéséért való fáradozásáért, a magyar anyanyelvű diákok felsőfokú képzéséért, a magyar nyelv ápolásáért, valamint a magyar mezőgazdaság fejlesztéséért kifejtett kiemelkedő munkásságáért a Gödöllői Agrártudományi Egyetem Díszpolgára címet adományozzuk.”

A kitüntetést az 1994. szeptember 20-i tanévnyitó ünnepségen adta át dr. Kocsis Károly rektor dr. Habsburg Ottónak.

A kitüntetési javaslat a többi között a következőket tartalmazta:

„Habsburg Ottó a Páneurópai Unió Magyar Egyesületének is az örökös elnöke, következetesen magyarnak vallja magát. Magyarul szépen és választékosán beszél, és emellett több világnyelv kiváló ismerője.

Gödöllőhöz fűződő kapcsolatáról szólva Habsburg Ottó a régi idők emlékei közül szívesen idézi fel az itteni kastélyba tett gyermekkori látogatását.

1991. nyarán városunk, 1993. január 25-én pedig Egyetemünk vendége volt. Ekkor vette át, mint aki maga is agrármérnök, a "Pro Agricultura-Emlékérmet" a távoktatás fejlesztéséhez nyújtott értékes támogatásáért. Az ekkor elmondott beszédében hangsúllyal szólt a mezőgazdaság jelentőségéről, mint az emberi civilizáció alapjáról és hordozójáról. Hallgatóinkat tanulásra, a nehézségeken való felülemelkedni tudás képességének az elsajátítására buzdította.

Habsburg Ottó európai és polgár. Nagy tekintélyű közéleti ember, aki sokat tesz azért is, hogy országunk mielőbb az Európai Közösség egyenrangú tagja legyen.”

***

Jogelőd intézményünk díszpolgára utolsó alkalommal 2008. március 31-én járt egyetemünkön, amikor is dr. Solti László rektor fogadta őt.