A Szent István Egyetemen tartotta éves közgyűlését május 8-án az Agrárgazdasági Igazságügyi Szakértői Testület (AISZT), amelynek elnöke, dr. Szendrő Péter rector emeritus, és több tagja is az egyetem munkatársa. Az esemény résztvevőit dr. Palkovics László rektor köszöntötte, méltatva munkájuk társadalmi és agrárszakmai jelentőségét.
Az igazságügyi szakértői testületek létrehozását az igazságügyi szakértőkről szóló törvény teszi lehetővé. Az Agrárgazdasági Igazságügyi Szakértői Testületet az igazságügyi miniszter - a szakterület ágazati irányításáért felelős miniszterrel egyetértésben - rendeletben hozta létre. Tagjaik szakértőként történő kirendelésük esetén eseti bizottság keretei között járnak el.
A testület 2014 óta működik a Szent István Egyetem szervezeti keretei között, utoljára 2018. első negyedévében alakult újra. Szakértőinek végzettsége, képzettsége, tudományterületi tapasztalata lefedi az agrárium szakterületeinek többségét. Az elnökhelyettesi feladatokat Prof. Dr. Rusvai Miklós (Állatorvostudományi Egyetem), a titkári teendőket dr. Battay Márton (Állatorvostudományi Egyetem) látja el.
A gödöllői ülésen, melyen az Igazságügyi Minisztérium képviselői is részt vettek, megállapították, hogy az Igazságügyi Minisztériummal való kapcsolattartás kitűnő, a jogszabálytervezetek véleményezése kapcsán és a testületi működésben továbbra is számos eredményes egyeztetésre került sor.
A testület munkáját fémjelzi, hogy március 15-én, nemzeti ünnepünk alkalmából dr. Szendrő Péter a magyar igazságügyi szakértői tevékenység fejlesztése és a szakértői utánpótlás biztosítása érdekében kifejtett szakmai és koordinatív munkája elismeréséül miniszteri elismerő oklevelet vehetett át dr. Trócsányi László igazságügyi minisztertől.
A testület bírósági és hatósági kirendelések alapján végzi munkáját. Az elmúlt időszakban 35 bírósági és két hatósági ügyben kellett eljárniuk és 30 eseti bizottság végzett munkát.
Az ügyek változatosak. Földméréstől a méhpusztulásig, műtrágya értékének meghatározásától a nádlopásig terjednek és a számuk növekszik.
A szakértői vélemények kialakítását minden alkalommal háromtagú eseti bizottság készíti el, és azt az AISZT elnöke terjeszti elő a bíróságok, illetve a hatóság felé.
A testület engedélyezett létszáma 55 fő, jelenleg 47 taggal dolgoznak. Megállapítást nyert, hogy a kirendelések számából és a témák jellegéből eredően a testület tagjainak a terhelése egyenetlen. Az ügyekben érintett felek rendkívül figyelnek az esetleges eljárási hibákból eredő támadási lehetőségekre, s minden alkalmat megragadnak a kedvezőtlen szakvélemények megtámadására.
Az ülésen dr. Palkovics László rektor az egyetem érdekében végzett munkájukért Pro Negotio Universitatis kitüntetést adományozott dr. Rusvay Miklós alelnöknek és dr. Battay Márton titkárnak, elismerő oklevelet adott át Czipóth Lukácsnak, az Igazságügyi Minisztérium munkatársának.