Biológiai, kémiai és műszaki tudományok területén kiemelkedő teljesítményt nyújtó kutatónőket ismertek el Nők a Tudományban Kiválósági Díjjal nőnap alkalmából a Magyar Tudományos Akadémián. A hatodik alkalommal átadott rangos elismerést olyan fiatal kutatónők nyerhették el, akik szakmai sikereik révén inspiráló példaként szolgálhatnak a műszaki és természettudományos pályák iránt érdeklődő fiatal lányok számára. Biológiatudományok kategóriában Dr. Bókony Veronika, kémiatudományok kategóriában Dr. Bálint Erika, műszaki tudományok kategóriában pedig Dr. Cséfalvay Edit vehette át az elismerést.
A természet iránti elhivatottságot és az élethosszig tartó tanulás igényét szüleitől és nagyszüleitől kapta örökül a biológiatudományok kategóriában díjazott Dr. Bókony Veronika, aki doktori címét 2007-ben szerezte a Szent István Egyetemen, jelenleg pedig az MTA Agrártudományi Kutatóközpont Lendület Evolúciós Ökológiai Kutatócsoportjának tudományos főmunkatársaként dolgozik. A szakmai berkekben széleskörben elismert fiatal kutatónő munkája során azt igyekszik felmérni, hogy az emberiség környezetátalakító tevékenysége miatt bekövetkező klímaváltozás és a környezetszennyezés miként változtatja meg a madarak és kétéltűek természetes viselkedését, élettani folyamatait, vonulását, szaporodását. A kutatás egyik fókuszpontjában a hazánk védett békafajait érintő vízszennyezés típusainak és mértékének feltárása áll, mely alapján az egyedek egészségi állapotára és a populációk életképességére is következtetni lehet. A laboratóriumban és terepen egyaránt zajló vizsgálatok mellett a kutatónőnek mindig marad ideje hallgatóira, továbbá részt vesz olyan innovatív módszertani fejlesztésekben is, melyekkel megkönnyítheti a természetvédelmi szakemberek munkáját.
A Nature-díjas Nők a Tudományban Egyesület a szakterületükön legsikeresebb fiatal kutatónők munkásságának elismerésére 2013-ban alapította a Nők a Tudományban Kiválósági Díjat, melyet idén a Magyar Tudományos Akadémia és az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottság védnökségével hatodszor adtak át. Fontos, hogy a díj átadását követően a nagyközönség is tudomást szerezhet a nemzetközileg elismert kutatónők munkásságáról, melyek Magyarország tudományos és gazdasági versenyképességét egyaránt erősítik.
A Nők a Tudományban Egyesület azért is tartja fontosnak a hazai kutatónők díjazását, mert a nők aránya hazánkban még mindig rendkívül alacsonynak számít a mérnöki és természettudományos területeken, de világszerte is egyre égetőbb kérdés a nők tudományos életben betöltött változó szerepvállalása. 2017-ben például hazánkban a vállalkozási szektorban kutatás-fejlesztéssel foglalkozó nők aránya 24%, míg a felsőoktatásban kutató nők aránya 40% volt a KSH adatai szerint. A nem mindig tervezhető munkaidő, a publikációs kényszer és a családi feladatok, azaz a munka és a magánélet egyensúlyának megtalálása sokszor különösen nagy terhet ró a nőkre.
Farkas Alexandra
Fotók: Potyó Imre