Vissza a normál nézetre

Enyedi György akadémikust köszöntötték

Tudományos ülést rendezett a 80 éves dr. Enyedi György akadémikus, professor emeritus tiszteletére az MTA Regionális Tudományos Bizottsága (MTA RTB) és a SZIE Gazdaság- és Társadalomtudományi Kara a Magyar Tudomány Napja eseménysorozatához kapcsolódóan november 10-én Gödöllőn.

– Örülünk és büszkék vagyunk arra, hogy a mi egyetemünk Gazdaság- és Társadalomtudományi Karát erősíti professor emeritusként dr. Enyedi György és segíti a regionális tudományok doktori iskola megalapítását. Jóleső érzés tudni, hogy a Magyar Tudomány Napja eseményeihez kapcsolódóan egyben az MTA RTB alapító tagját is köszönthetjük a személyében – mondta a tudományos ülést megnyitó dr. Solti László rektor, akadémikus.

Elsőként dr. Glatz Ferenc akadémikus, az MTA Történettudományi Intézetének igazgatója köszöntötte dr. Enyedi Györgyöt, akit olyan tudósként méltatott, aki visszaadta a történelemtudománnyal foglalkozóknak a teret, a geográfusoknak pedig az időt. Arra is felhívta a kutatók figyelmét az MTA volt elnöke, hogy dr. Enyedi György mutatott rá: a humán tudományok művelőinek az eddiginél nagyobb figyelmet kell fordítaniuk az ember természeti és épített környezetének tanulmányozására.

Dr. Mészáros Rezső akadémikus, a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) professzora kiemelte: Enyedi György világméretű földrajzi kutatásokba kapcsolódott be és ezekbe fiatal magyar kutatókat is bevont. Olyan szintéziseket írt, amelyek alapműnek számítanak. A földrajztudományok interdiszciplináris megközelítése is tudományos érdeme.

– Nagyrészt Enyedi Györgynek köszönhető a regionális tudományok hazai elismerése – méltatta életútját dr. Rechnitzer János professzor, a Széchenyi István Egyetem rektor-helyettese. Fáradozásának eredménye, hogy ma már akadémiai doktori címet is lehet szerezni regionális tudományokból. S, hogy mit tanultunk még tőle? Csapatépítést, a fiataloknak teret adó megújítási képességet, humort.

Dr. Lengyel Imre egyetemi tanár (SZTE), az MTA RTB elnöke a tanítványok számára nélkülözhetetlen empátiáját és toleranciáját, a minőségi teljesítmény elismerését, a színvonalas tanulmányok, publikációk elősegítését, a tanítványok kezdeményezéseinek megértő támogatását köszönte meg a tudósnak.

Dr. Villányi László dékán felidézte dr. Enyedi György pályafutásának gödöllői kezdetét (az eseményen részt vett több pályatársa is), amikor is az Agrárgazdasági Tanszéken figyelme a vidék, a falu-város kapcsolat és a regionális egyenlőtlenségek felé fordult. Ma a gödöllői egyetemen is a tananyag részét képezik a regionális ismeretek és az akadémikus a doktori iskola indításában is segítséget nyújt.

Dr. Solti László Pro Negotio Universitatis oklevelet adományozott dr. Enyedi Györgynek, dr. Villányi László pedig egy olyan cikkgyűjteményt, amelyben a tudós születésének napján, 1930. augusztus 25-én megjelent írások olvashatók.

A dékán egy-egy szál virággal kedveskedett az ünnepségen megjelent professor emeritusoknak.

 

Balázs Gusztáv