Vissza a normál nézetre

Együttműködési megállapodás a vidék fejlesztéséért

Együttműködési szerződéseket írt alá március 21-én Gödöllőn a Vidékfejlesztési Minisztérium Vidékfejlesztési, Képzési és Szaktanácsadási Intézete (VM VKSZI) a Szent István Egyetemmel és a Kisállattenyésztési Kutatóintézettel  (KÁTKI) a közös oktatási, kutatási, szaktanácsadási és vidékfejlesztési területek erősítése céljából. Az eseményen részt vett V. Németh Zsolt, a szaktárca vidékfejlesztésért felelős államtitkára.

A Szent István Egyetem és a VM VKSZI által kötött megállapodást az egyetem részéről dr. Hornok László rektorhelyettes és dr. Villányi László, a Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar dékánja, a vidékfejlesztési tárca intézetének képviseletében dr. Mezőszentgyörgyi Dávid főigazgató írták alá.

Az aláírást követő sajtótájékoztatón dr. V. Németh Zsolt vidékfejlesztésért felelős államtitkár hangsúlyozta: a minisztérium arra törekszik, hogy együttműködési megállapodásokat kössön egyetemekkel, szakképző és szaktanácsadást végző intézetekkel, elősegítendő, hogy a legkorszerűbb ismeretekkel segítsék az agrárgazdaság szereplőit.

Dr. Hornok László rektorhelyettes emlékeztetett rá, hogy a Szent István Egyetem jogelődjei közül több intézmény meghatározó szerepet töltött be az agrár-felsőoktatásban és az egyetem ma is kínál olyan agrárképzéseket, amelyen másutt nem érhetők el Magyarországon. Hangsúlyozta, évről-évre bebizonyosodik, hogy az élelmiszergazdaság jelentősebb szerepet tölt be a nemzetgazdaságban, mint amit gondolnak róla. 

Dr. Villányi László dékán kiemelte, hogy az élelmiszertermelésben a szűk keresztmetszet mindinkább a fajták potenciális termőképességében és a munkaerő képzettségének színvonalában fog mutatkozni. Már régen nem elegendő a józan paraszti ész a nemzeti erőforrás kétharmadát képviselő termőföld hasznosításához, ezért egyaránt szükség van a graduális és a felnőttképzés fejlesztésére.

Ma már Európa szerte energiát fordítanak arra, hogy a Közös Agrárpolitika lényegét az agráriumon kívüli szereplőkkel is megismertessék. Az utóbbi törekvéshez kapcsolódott a VM VKSZI "Mire KAP-ható a városi ifjúság?" című rendezvénysorozata, amely 2011 októberében indult és hét magyarországi régiót érintett. A konferenciákból, fotó- és workshop pályázatból álló sorozat utolsó, közép-magyarországi állomásának is a Szent István Egyetem adott otthont ezen a  napon. A program célja az volt, hogy megismertesse az Európai Unió Közös Agrárpolitikáját (KAP) a városi lakossággal, különösen a fiatalokkal, és bemutassa szerepét többek között az élelmiszer- és az ellátásbiztonság, a környezetvédelem, az éghajlatváltozás elleni küzdelem és a vidékfejlesztés terén.