Vissza a normál nézetre

Educatio kiállítás: mi is ott voltunk!

Egyetemünk az idén új standdal vett részt a 16. Educatio Nemzetközi Oktatási Szakkiállításon, amit az is indokolt, hogy immár tíz karunkkal mutatkoztunk be a háromnapos rendezvényen. Sikerült jobb helyet is szerezni a csarnokban, az Educatio főterén vártuk a látogatókat. Jelentős feladatot vállalt az egyetemi hallgatói önkormányzat a stand arculatának kialakításában, partnerségben az egyetem PR, Sajtó- és Rendezvényszervezési Főosztályának munkatársaival. Budától Gyuláig sok-sok segítő szorgalmas munkájával telt a vásár, aminek a végső mérlegét majd a nyár második felében vonhatjuk le, reméljük, minél jobb eredménnyel.

*

Az Educatio kiállítás célja idén is az volt, hogy segítse a továbbtanulni vágyókat döntésük meghozatalában. A budapesti SYMA csarnokban, január 21-23. között tartott ingyenes rendezvényen több mint 100 magyarországi felsőoktatási intézmény, köztük a Szent István Egyetem mutatkozott be és harcolt a leendő hallgatók kegyeiért. A látogatók többsége érettségi előtt álló fiatal volt, akik első kézből szerettek volna tájékozódni a továbbtanulási lehetőségeikről. A legtöbben végzős diákok voltak, de akadt, aki csak jövőre fog érettségizni, de már jó előre szerette volna begyűjteni a legfontosabb információkat.

A Szent István Egyetem standján valamennyi kar képviseltette magát, sőt, külön pultja volt a Zöld Út Nyelvvizsga Központnak és először a Hallgatói Önkormányzatnak is. Külön érdekesség volt az egyetem három új karának a pultja, melyek korábban a Budapesti Corvinus Egyetemhez tartoztak: az Élelmiszertudományi, a Kertészettudományi, valamint a Tájépítészeti és Településtervezési Karé. Az egyes karok pultjánál a karon oktató tanárok, valamint az ott tanuló diákok álltak az érdeklődők rendelkezésére, akik fáradhatatlanul válaszoltak a felmerülő kérdésekre. Az egyetem munkatársai tájékoztatást nyújtottak többek között a felvételi követelményekről, a választható tárgyakról, a kollégiumokról, az ösztöndíjakról, vagy épp a hallgatói életről és az elhelyezkedési lehetőségekről. De volt olyan is, aki a bulizási lehetőségek iránt érdeklődött, vagy, hogy hol lehet például Gödöllőn szórakozni.

  A SZIE-s hallgatók nagy lelkesedéssel és türelemmel válaszolták meg a kérdéseket, nagy segítséget nyújtva ezáltal a keresgélőknek, döntés előtt állóknak. Átadták tapasztalataikat, és felhívták a figyelmet arra, hogy mire kell majd a jövőben odafigyelni, nagyobb hangsúlyt fektetni. Az ünneplőbe öltözött dolgozók és hallgatók, miután megszólították a nézelődőket, barátságosan tájékoztatták őket az általuk jól ismert témákról.

  Sokféle érdeklődő akadt: volt, akit az informatika érdekelt, másokat inkább az építész szakma vonzott. Bőséggel álltak az agrár- és állatorvosi standoknál is, csakúgy, mint a pedagógiai kar pultjánál, s a Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar tájékoztató munkatársai sem panaszkodhattak a forgalomra. Az egyik érdeklődőt, Zsófit, például az egyik új kar, az Élelmiszertudományi Kar vonzotta oda, és nagy érdeklődéssel figyelte barátnőjével együtt a kémcsöveket, melyekben szörpöt tároltak, különböző minőségben. Egy székesfehérvári társaság az emberi erőforrás- és a média és kommunikációtudomány szakok miatt kereste fel a SZIE standját. A jászberényi Alkalmazott Bölcsészeti és Pedagógiai Kar oktatói sem unatkoztak: sokan érdeklődtek az ottani életről is, elsősorban a pedagógusképzésről. A Gépészmérnöki Kar tájékán is nagy volt a sürgés-forgás: egy piliscsabai baráti társaság például szinte biztos benne, hogy a felvételinél bejelölik majd a SZIE gépészkar valamelyik szakát. Az újonnan csatlakozott karok háza táján is nagy élet volt: folyamatosan álltak sorba az érdeklődők, hogy többet tudjanak meg a lehetőségekről, követelményekről. A Kertészettudományi Karhoz is folyamatosan érkeztek a látogatók. A kar egyik oktatója pedig elárulta nekünk, hogy a legtöbben igen céltudatosnak mondhatók: többen már az MSc-s képzések iránt érdeklődtek, sokaknak pedig konkrét elképzelésük volt a leendő szakukról.

  Az Állatorvos-tudományi Kar különösen sok látogatót vonzott, nem véletlenül: a kar kiállítói magukkal hoztak többek közt két rovargyűjteményt, egy terráriumot, valamint két állati koponyát is. Sőt, egy laptop segítségével állat boncolásról szóló videót is vetítettek, melynek sokan örültek, de voltak, akik alig mertek oda nézni. A Budai Nagy Antal Gimnázium néhány tanulója különösen lelkesnek mutatkozott a kar lehetőségei iránt.

  Az Ybl Miklós Építéstudományi Karnál fából készült ház makettekkel igyekeztek odacsábítani minél több látogatót, ami sikerült is. A tapasztalat ebben az esetben is az volt, hogy az érdeklődők nagy része céltudatos és tudja, mit akar. Állítólag mindössze 20 százalékuk volt a csak „véletlenül” oda tévedő, a többiek viszont biztosak voltak benne, hogy ide (is) fognak majd jelentkezni. Itt a legnépszerűbb szak az építész volt.

  Az újdonságnak számító Tájépítészeti és Településtervezési Kar képviselői is viszonylag magas tudatossági arányról, és nagy érdeklődő létszámról számoltak be.

  A Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kar szintén nagy figyelmet kapott: a jelenlegi hallgatók folyamatosan le voltak kötve; sorban érkeztek a továbbtanulás iránt érdeklődők. Itt is sokan voltak a tudatos látogatók; számos fiatal érdeklődött például az állat-tenyésztői és a mezőgazdasági mérnöki szakok iránt, de egy kistarcsai lány például a természetvédelmi mérnök szak felé kacsintgatott.

  Egyszóval tényleg nagy érdeklődés mutatkozott valamennyi kar iránt. Kedves gesztus volt, hogy kulcstartóval, tollal is megajándékozták a látogatókat, sőt volt olyan kar is, amely saját bögrével is kedveskedett a leendő hallgatóknak. Ami viszont minden standnál megvolt, az a prospektus, amely a legfontosabb információkat tartalmazta az adott szakokkal kapcsolatban. Az EHÖK képviseletében Nagy Dániel elnök a hallgatói életről tájékoztatta a rendezvényre érkezőket. Aki pedig elfáradt, babzsákokon pihenhetett, miközben a TV-ben az egyetemről szóló kisfilmeket nézhette.

  Összességében tehát sikeres akcióról számolhatunk be: jó néhány fiatalt sikerült az egyetem pultjaihoz vonzani, s reméljük, közülük minél többen fogják a SZIE-t választani, és szeptemberben már az egyetem falai közt láthatjuk viszont egymást.

 

HEGEDŰS CSABA

 A szerző és Balázs Gusztáv felvételei