A Budai Campus Tájépítészeti és Településtervezési Karán idén végzett hallgatók diplomaterv kiállítását nyitotta meg március 9-én dr. Fekete Albert egyetemi docens, mb. dékán és V. Németh Zsolt, a Földművelésügyi Minisztérium környezetügyért, agrárfejlesztésért és hungarikumokért felelős államtitkára. Az eseményen részt vett dr. Tőzsér János rektor, Figler Kálmán kancellár és dr. Palkovics László rektorhelyettes is.
A csoportos kiállítás az egyes diplomatervek művészi, műszaki és ökológiai tartalmán kívül a kar oktatásában megjelenő kohéziós erőt is megjeleníti, mondta a fakultás megbízott vezetője. Hozzátette: a diplomaterv kiállítás fontos a kar életében és a szakmai társadalom is várja a megrendezését.
A poszterek a végzett hallgatók jelképes útlevelei. Arról tanúskodnak, hogy a táj- és kertépítészeti tervezés mára komplex folyamattá alakult, amiben komoly koordinációs feladata is van a tervezőknek. A hatóságok bevonása mellett a helyi közösségek véleményének figyelembe vétele is nélkülözhetetlen, hiszen számukra készül a mű. Végül: a majdani fenntartók érdekeit is számításba kell venni.
A tájépítész nemcsak térkölteményt hoz létre, hanem egy folyamatos, széles körű együttműködésen alapuló ütközetet is „vezényel”, munkája diplomáciai érzéket is megkövetel, fejezte be gondolatait dr. Fekete Albert.
V. Németh Zsolt kifejtette: a kiállítás jól érzékelteti az általa felügyelt területek egységét. A természetvédelmet nem kell magyarázni, az agrárfejlesztés markáns eleme a tájvédelem, ami a tanyaprogramban is helyet kap. Az államtitkár arról is szólt, hogy a tárca zártkerti revitalizációs programot indított, s elmondta továbbá, hogy a világörökségi helyszínek a hungaricumok közé kerültek.
Úgy fogalmazott, hogy a tájépítészek korunk polihisztorai, s mivel minden táj egy lelki állapotnak is felfogható, e szakembereknek a műszaki, természeti és művészi vénájuk mellett pszichológusnak is kell lenniük.
Fontos követelmény, hogy az oktatás és kutatás reagáljon a társadalmi problémákra. A diplomamunkák jól tükrözik a pályakezdő szakemberek szakmai nyitottságát és problémaérzékenységét, amikkel hozzájárulhatnak a tájhasználati konfliktusok feloldásához.
Az FM számára fontos a tájépítészek részvétele többi között a természetvédelmi bemutatóhelyek tervezésében, intézmények, településrészek és vízfolyások zöld rehabilitációjában, a városi rozsdaövezetek revitalizációjában, a természetvédelmi területek élménygazdag, ugyanakkor az értékeket megőrző használatában.
Balázs Gusztáv felvételei