Vissza a normál nézetre

Az egyetemi újság szeptemberi számának tartalmából

Nem felejthető: messziről indultak ezek az „évfolyamok”. Keleti vagy nyugati hadifogolytáborokból, felszabadított koncentrációs lágerekből is érkeztek évfolyamtársaink, hogy befejezhessék vagy megkezdhessék tanulmányaikat. Uradalmi pusztákról, alföldi tanyákról is jöttek az Áchim András illetve a Somogyi Imre népi kollégiumba, hogy a egyetemi előkészítőt abszolválva (később szakérettséginek nevezték) évfolyamtársak lehessünk.

(Dr. Romány Pál: Új honfoglalók Gödöllőn)

 

A Tisza szennyezésekor a károk felmérésére, enyhítésére, a kistelepülések szolgálatára, az agrárértelmiségi szolidaritás bizonyítékául Lakiteleken létrehoztuk a több száz fős Tisza Kollégiumot. Hasonló célokkal, ugyancsak lakiteleki együttműködésben megvalósult a ma is működő Tanyakollégium.

(Dr. Szendrő Péter: Szent István Egyetem anno domini 2000)

 

A minden évben érvényesülő pénzügyi megszorítások, költségvetési zárolások, kötelezően előírt pénzmaradvány ellenére szigorú, de racionális gazdálkodással elértük, hogy pénzügyi helyzetünk stabil volt, tartozásaink nem voltak, sőt pozitív folyószámla egyenlegünk egy részét kamatozó kincstárjegyben tartottuk, amely megnyugtató tartalékot, némi kamatjövedelmet jelentett gazdálkodásunkhoz.

(Dr. Molnár József Szent István Egyetem 2004 – 2007 - A dinamizálás évei)

 

Biztonságos és jó minőségű élelmiszer, a vízkészlet megóvása, megújuló energia és a környezet megőrzése. Csupa olyan hívószó, amelyek alkalmasak a Szent István Egyetem friss arculatának megteremtésére – ezeket javasolom a zászlóra tűzni, ezzel adhatunk vonzó profilt és jövőképet magunknak. A saját vízió azonban csak az első, szükséges, de nem elégséges lépés az előttünk álló úton. Hiszen senki sem függetlenítheti magát a környezettől és a feltételektől, amelyek között dolgoznia kell.

(Dr. Solti László: Quo vadis – merre tovább Szent István Egyetem?)

 

Az első Tanyakollégium hallgatói ma már mindannyian diplomás fiatalok. Agrármérnökök, kertészmérnökök, közgazdászok, pedagógusok, vidékfejlesztő szakemberek. Szétszéledtek az országban, nem egy közülük külföldön, európai uniós intézményben dolgozik. Abban, hogy az unió gondolkodásában az elmúlt években tovább erősödött a helyi értékek, hagyományok tisztelete, a régiók sajátosságaira épülő, fenntartható fejlődés elősegítése, nekik is szerepük van.

(Dr. Dulai Sándor: Egyetemisták a tanyákon)

 

Elmondhatjuk, hogy a hazai egyetemi agrárképzés, és alma máterünk szerencsésen vészelte át a nehezebb periódusokat és sikeresen használta ki a fellendülést hozó időszakokat. Nyilván ez több okra vezethető vissza, de leginkább arra, hogy a látszat ellenére a magyar ember a tudatában hordozza a földművelés szeretetét, s ebből adódóan a társadalom a legutóbbi időkig megfelelő alázattal viseltetett a gazdálkodó ember iránt.

(Dr. Villányi László: Évnyitó az évfordulók jegyében)

 

Nem tagadom, szorgalmas vagyok, s azt hiszem, könnyen is tanulok. De itt majd kiderül, hogy melyik tulajdonságom érvényesül jobban, vagy melyikre lesz inkább szükségem. Azt már látom, hogy ez más, mint a középiskola volt. Kicsit furcsa megszokni, hogy itt sokat kell jegyzetelni. Az is szokatlan, hogy az egyes tantárgyaknak más és más a számonkérési rendszere. Van, amiből szóbelizni kell, másból pedig írásban lesz a vizsga.

(Balázs Gusztáv: Egy boldog boldogi lány)

 

Idén tavasszal táncegyüttesünk meghívást kapott a nyitrai Szlovák Mezőgazdasági Egyetemre az ’Akademicka Nitra 2010’ nemzetközi fesztiválra és versenyre, amit 37. alkalommal rendeztek meg. Összesen 22 táncegyüttest hívtak meg a környező országokból, voltak köztük szerbek, bulgárok, csehek, oroszok, románok, horvátok valamint a tengeren túlról érkező táncegyüttes az USA-ból. Magyarországról egyedül a mi csapatunk vett részt a fesztiválon.

(Líbor Zita, Héjja Balázs: A Forduló Nyitrán)

 

A SZIE Egyetemi Könyvtár 4 tagkönyvtára összesen 18.750.000 Ft-ot nyert céljai megvalósítására. Fő célkitűzésünk az egyetemi szintű és egységes könyvtár-informatikai szolgáltatások kialakítása, korszerűsítése a felhasználói igények figyelembevételével. A munka során megújul az Egyetemi Könyvtár portálja, mely sokkal több tartalmi szolgáltatást nyújt majd a jelenleginél.

(Indul a „Tudásdepó-Expressz”)

 

Elsősorban az ismeretek átadásának és megszerzésének a folyamata volt a lényeg, nem a lexikális tudás. Mivel a résztvevők sokszínű repertoárral „érkeztek”, fontos szempont volt az is, hogy a különböző anyanyelvű és kultúrájú emberek miként tudnak együttműködni a projekt csabai programjának két hete alatt.

Krupincza Mariann: Az erősödő kohézió a munka gyümölcse)

 

Egy nagyszerű eredmény: a Leonardo gyakornokoknak nem kell adózniuk, tevékenységük a szakmai gyakorlathoz kapcsolódik, így, amit kapnak, tulajdonképpen ösztöndíj. Ennek az elfogadtatásához több éves jogi procedúrára volt szükség.

(Szászi Hajnalka: 2010, 2020, Lifelong Planning!)