Vissza a normál nézetre

Videokonferencia Kazahsztánnal

A Kazakh Nemzeti Mezőgazdasági Egyetem rektorának Dr. Tlektes I. Yespolovnak a meghívására Almaty-ba utazott dr. Szabó István, a Gépészmérnöki Kar dékánja. A látogatás célja, hogy részt vegyen a Kazakh Köztársaság kikiáltásának 20. évfordulója alkalmából rendezett "Dynamic Integration into International Scientific and Educational Community" című nemzetközi szemináriumon, melyet 2011. november 24-25. között tartanak Kazakhsztán legnagyobb városában, a korábbi fővárosban.

A szemináriumot a Kazakh Oktatási Minisztérium és a Kazakh Nemzeti Mezőgazdasági Egyetem közösen rendezte többek között azzal a céllal, hogy egyeztessenek a felsőoktatási integráció globális tendenciáiról és bővítsék a nemzetközi együttműködéseket közös oktatási és kutatási programokon keresztül.

A tanácskozás első napja egy hagyományteremtő szándékkal megszervezett videokonferenciának is helyt adott. A videokonferenciára a Kazakh Nemzeti Mezőgazdasági Egyetem EU-s és ázsiai aktív partnerkapcsolatai kaptak meghívást, így többek között Wageningen, Weihenstephan, Prága és Nitra mellett a Szent István Egyetem is bemutatkozhatott. Dr. Tarr Zsuzsanna a Külkapcsolati Iroda vezetője köszöntőjében elmondta, hogy a Kazakh Nemzeti Agráregyetemmel 2009-ben kötöttük egyetemi szintű együttműködési szerződést és üdvözölte a Szenátusunk által frissen jóváhagyott nemzetközi oktatási és tudományos konzorcium létesítéséről szóló megállapodást. A kazakh kezdeményezést 11 nagynevű egyetem és kutatóintézet írta alá többek között Beijing University of Agriculture, Kína, St.Petersburg State Agrarian University, Oroszország, Slovak University of Agriculture in Nitra, Szlovákia, a Kyrgyz National Agrarian University, Kirgizisztán, a The Lithuanian Research Centre for Agriculture and Forestry, Litvánia és a Wageningen University, Hollandia. Említést tett arról, hogy 2011. októberében 5 kazakh hallgatót fogadott a Gépészmérnöki Kar egy 10 napos tréningre, melyben szaktárgyak lehallgatása mellett üzemlátogatásra is sor került.

A videokonferencia többi résztvevője is rövid bemutatást adott nemzetközi együttműködéseikről különös tekintettel a volt szovjet tagköztársaságokra. Sok helyütt hívtak épp náluk tanuló kazakh hallgatókat is, hogy beszélhessenek élményeikről, az új tanulási környezetről. A Szent István Egyetem részéről Tina Toplek szlovén Erasmus gyakornok képviselte a nemzetközi hallgatóságot.

A videokonferenciát követően Dr. Szabó István a helyszínen tartott prezentációt a Szent István Egyetemről és a SZIE jövőbeli kazakh együttműködési lehetőségekről.