Vissza a normál nézetre

Új emléktáblát avattak a szovjet hadifogolytábor áldozatainak emlékére

Az 1945. január 15-én, a volt Premontrei Gimnázium, a mai Szent István Egyetem területén kialakított hadifogolytábor áldozatainak tiszteletére állított új emléktáblát avatták fel január 12-én az intézmény díszudvarában. Az eseményt megelőzően dr. Czettler Antal Svájcban élő történész, a gimnázium volt diákja és a hadifogolytábor egykori fogvatartottja tartott előadást emlékeiről az új gimnázium zsúfolásig megtelt könyvtárában. A vendéget és a megjelenteket – köztük egyetemünk több polgárát – Bárdy Péter igazgató köszöntötte.

Czettler Antal elmondta, hogy 1944 májusában érettségizett. Nem volt katona, sőt, egy keresztény ellenálló csoport tagjaként zsidókat mentett a svájci követség segítségével.  Mint ismert, szovjet hadifogságba, majd „malenykij robotra” rengeteg civilt is elhurcoltak. A gödöllői tábor épületére pedig az volt kiírva, hogy a francia De Gaulle-ista kormány és a svéd Vöröskereszt védelme alatt áll. Lakói kezdetben nem tudták, hogy hadifoglyok. Azt mondták nekik, hogy  az újonnan alakult magyar hadsereg tisztjei válogatnak majd közülük katonákat. Ebből persze egy szó sem volt igaz. A gödöllői táborban több volt premontrei diák is raboskodott, közülük már egyedül Czettler Antal él. Az elhunytakra néma felállással emlékeztek, az előadást imával fejezték be.   

Az egyetem díszudvarában az 1990-es évek elejétől már állt egy emléktábla. Most pontosabb szöveggel készült az új, a Premontrei Öregdiák Egyesület  kezdeményezésére és a Hadtörténeti Intézet támogatásával.  Leleplezése előtt a gimnázium diákjai adtak műsort. Dohány András részletet olvasott fel Csiby Mihály "Szu-rágta 1459 nap" című könyvéből, Wilhelm Adrienn népdalokat énekelt, Bényi Anna Pilinszky János Francia fogoly című versét szavalta.

Az emléktáblát az egyetem képviseletében Tatár Imre gazdasági főigazgató, Koósné Török Erzsébet, az egyetemi könyvtár főigazgatója és Nándori Kálmán beruházási és üzemeltetési igazgató koszorúzta meg.

Balázs Gusztáv felvételei