Vissza a normál nézetre

Tanulj és Sportolj: SZIE – AEGON együttműködés

Az AEGON Magyarország Általános Biztosító Zrt. lett a névadó szponzora a Szent István Egyetem Tanulj és Sportolj Programjának. Az erről szóló szándéknyilatkozatot szeptember 6-án Gödöllőn sajtótájékoztató keretében írta alá Zatykó Péter vezérigazgató és dr. Solti László rektor.

Tapasztalatok szerint a legtöbben a felsőfokú tanulmányaik megkezdésekor hagyják abba a sportot, ugyanis úgy érzik, hogy  dönteniük kell: tanulás vagy sport.  Az AEGON – SZIE Tanulj és Sportolj Program célja az, hogy az élsportolók számára lehetőséget kínáljon a versenyzéssel összeegyeztethető módon a tanulásra, az egyetem diákjait pedig aktívabb sportolásra ösztönözze.

Dr. Solti László rektor elmondta, hogy a kultúra mellett a sport az a terület, amely elősegítheti a szakmai ismeretekkel felvértezett hallgatók sikeres életpályáját. A hallgatók gyenge állóképessége nem csak Magyarországon probléma, de ezen a helyzeten minden intézménynek magának kell változtatnia. A Szent István Egyetem Szenátusa sportkoncepciót fogadott el az egyetemi sportélet megújítására. Ennek keretében elkezdődött az infrastruktúra megújítása, de egy belátható élsportolói életpálya modell kidolgozására és a szabadidősport korszerű és hatékony kereteinek kialakítására is szükség van.

Az egyetem által elindított program céljait az AEGON Zrt. is magáénak vallja, jelentette ki Zatykó Péter. A szellemi és fizikai egyensúly a biztosításban épp úgy fontos szempont, mint a tanulásban. A küzdőszellem, a csapatjáték, a felállni tudás olyan értékek, amelyek népszerűsítését szponzorként segíti a részvénytársaság.  Az AEGON támogatási politikájában mindig is a nyitottság, az alternatív lehetőségek és az új kezdeményezések támogatása volt a meghatározó. Az AEGON Magyarország üzletpolitikájában az egészségtudatosságnak is egyre nagyobb szerepe van, egyes termékeinknél külön díjkedvezményt adnak, ha valaki egészségtudatosán él, pl. nem dohányzik.

– Napjainkban egyre többet hallunk a népesség egészségi állapotának romlásáról, ezért úgy érzem, felelősségünk a jövő generáció iránt megkérdőjelezhetetlen. Ezért is örülök a program létrejöttének, és annak az összefogásnak, amely ily módon az egyetem, a sportegyesületek és klubok, valamint az AEGON Magyarország között létrejött –  szögezte le a vezérigazgató.

Balázs Zoltán rektori megbízott többek között elmondta, hogy az AEGON – SZIE Tanulj és Sportol Program minta nélküli kezdeményezés Magyarországon. A program e tanévi feladatai közé tartozik egy egymillió forintos sportolói ösztöndíj feltételeinek a kidolgozása. Emellett lehetőséget kíván nyújtani azoknak a sportolóknak,   akik  saját   klubjukban, válogatottban kiemelkedő eredményeket érnek el, jelenleg a sport tölti ki az életüket, de szeretnének felkészülni a sportolást követő éveikre is.  Azoknak is segítséget szeretnének biztosítani, akik a tanulást helyezik előtérbe, de tanulmányaik miatt nem kívánják feladni az aktív sportolást. Szeretnének konkrét, kézzel fogható támogatást nyújtani azoknak a szülőknek, akik sportoló gyermekükkel együtt, a továbbtanulási lehetőségeket kutatják. Gyakorlati segítséget kívánnak nyújtani az egyetemen tanuló sportolóknak a tanulmányi rendjük kialakításában. Szeretnék az infrastruktúrát olyanná formálni, hogy a sportoló diákok felkészülése az egyetemen töltött napjaikban is biztosított legyen.  Szeretnének hozzájárulni ahhoz, hogy a sportolóik minél képzettebbek és talán ez által is eredményesebbek legyenek sportpályafutásuk során. Ott kívánnak állni az edzők mellett, akik a középiskolás, tizenéves korban lévő gyermekeket próbálják motiválni a sportra és a tanulásra egyaránt. Együtt kívánnak  működni  a  középiskolákkal, hogy az egész  program  életpálya modellként, egy felmenő rendszert alkothasson. Szeretnének hozzájárulni, hogy a társadalom minél nagyobb része sportoljon verseny- vagy tömegsport szerűen, de aktívan és rendszeresen.

Az AEGON – SZIE Tanulj és Sportolj Program I. évi programindítóján együttműködési  megállapodást írt alá dr. Solti László Gyulai Miklóssal, a Magyar Atlétikai Szövetség elnökével,  Nemcsik Balázzsal, a Magyar Kézilabda Szövetség főtitkárával, dr. Martin Györggyel, a Magyar Vízilabda Szövetség elnökével,  Kiss Zoltánnal, a Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémia kollégiumi igazgatójával, Király Sándorral, az FTC Kézilabda Szakosztály ügyvezetőjével és Szöllősi Tamással, az FTC Vízilabda Szakosztály elnökével. E megállapodások keretében a sportszövetségekkel, egyesületekkel, sportakadémiákkal közösen kidolgoznak egy rendszert, amely támogatást adhat a sportoló diákoknak. Élsportolók, olimpikonok, válogatott sportolók akár egyéni tanrendet és vizsgarendet kaphatnak, valamint egy külön sportiroda segíti a jövőben az egyetemi életüket.

Az egyetem gyakorlati segítséget kíván nyújtani a sportolók beiskolázásában, tanrendjének kialakításában - egyéni, testreszabott tanrenddel - és a tanulmányok során a feltételek, körülmények javításában (speciális kollégium). A sportszövetségekkel való együttműködés sportágaktól függően lehetőségeket ad az edzői képzések magasabb szintre emelésére.

Azok az egyetemi hallgatók, akik nem a versenysportot választják, a tömegsportban kaphatnak kiemelkedő lehetőségeket a rendszeres testmozgásra, például a 2011/2012 tanévben az egyetemi infrastruktúra kedvezményes használatával. A diákoknak egy több évtizedes múltra visszatekintő egyesület, a GEAC kínál kitűnő lehetőségeket. A GEAC-ban több szakosztály is működik, amelyből a vívás és az atlétika az országos és részben még nemzetközi szinten is kitűnő eredményeket elérő sportolókat nevel ki.

 

Balázs Gusztáv felvételei