Vissza a normál nézetre

Oklevélátadó ünnepség a Mezőgazdaság- és Környezettudományi Karon

A Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kar oklevélátadó ünnepségét június 25-én tartották a gödöllői aulában. A résztvevőket dr. Mézes Miklós egyetemi tanár, az MTA levelező tagja köszöntötte, majd dr. Csányi  Sándor egyetemi tanár, dékán mondott tanévzáró beszédet. Az eseményen részt vett dr. Beke János egyetemi tanár, rektorhelyettes, Soósné dr. Tóth Zsuzsanna egyetemi főtitkár és dr. Ángyán József egyetemi tanár, a környezetgazdálkodási szak vezetője, országgyűlési képviselő, akit először köszönthettek az egyetem nyilvános rendezvényén a Vidékfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkáraként.

- Karunk életében a legnagyobb ünnep az, amikor a végző­sök diplomáit átadjuk – kezdte tanévzáró beszédét dr. Csányi Sándor. - 2010-ben is kétszer ün­nepelünk, mert a most végzettek mellett decemberben ele­jén is fognak még dip­lomázni hallgatóink. Ezért, most júniusban vég­ző­se­ink csupán mint­egy fele fejezi be tanul­má­nyait. Szám­­sze­rű­­en is mondva: 289 fő záró­vizsgázott az egyete­mi, az alap- és mesterképzé­seken, valamint 48 fő a felső­fo­kú szak­kép­zés­ben és 21 fő a szakmérnöki képzés­ben. Ez össze­sen 358 fő, akiken túl 324 fő de­cem­berben fog záró­vizsgázni!

A következőkben röviden ismertetem a záró­vizsgák ered­ményei közül a legfontosabbakat:

  • Agrármérnöki szakon, 5 éves egyetemi képzésben 82 fő záróvizsgázott, a záróvizsga átlageredménye 3.9 volt. A végzet­tek 71%-ának nyelvvizsgája is van.

  • Környezetmérnöki szakon, egyetemi képzésben 30 fő tett záró­vizsgát, a zá­ró­vizsga átlageredménye 4.1 volt. A vég­zet­­tek 83%-á­nak nyelvvizsgája is van.

  • Környezetmérnöki alapszakon 16 fő tett záróvizsgát. A záróvizsga átlag­ered­mé­nye 3.9 volt.

  • Környezetgazdálkodási agrármérnöki szakon, egyete­mi szinten 62 fő záróvizsgázott, a záróvizsga átlaga 3.9 volt. A végzet­tek 82%-ának nyelvvizsgája is van.

  • Idén először a mesterképzésekben is végeznek hall­ga­tó­ink, akik többségében olyanok, akik már az alap­kép­zést is a Mezőgaz­daság- és Környezettudományi Ka­ron tel­jesí­tették. Ezek a szakok a következők: Agrár­mérnöki MSc szak, Környezetmérnöki MSc szak, Me­ző­gaz­da­sá­gi biotechnológus MSc szak, Növényorvosi MSc szak és Vadgazda mérnöki MSc szak. Az MSc szako­kon össze­sen 40 fő záróvizsgázott eredmé­nye­sen. Ki kell emel­nem, hogy valamennyi mester­kép­zési szakon a vég­ző­sök átlagos eredménye meg­haladta a 4 egészet.

  • A Növényvédelmi szakmérnöki szakon 20 fő záróvizs­gá­zott, és záróvizsga átlaga 4.34 volt.

  • A hulladékgazdálkodási technológus felsőfokú szak­kép­zésben összesen 48 fő tett eredményes elméleti és gya­kor­lati vizsgát.

Nagy öröm, hogy idén a tavalyihoz képest jobb arányban, a végzettek majdnem 60%-a rendelkezik a szük­séges szintű nyelv­vizsgával és így a diplomát ma 171 fő veheti át.

Nem szeretném sokat ismételni az ilyenkor megszokott mon­­da­tokat. Mindnyájan tudjuk, hogy az elmúlt években a világ­­ban a gazdaság és a politika mérhetetlenül sokat válto­zott. Az élet nem lett könnyebb, de az emberiség sok évez­re­des története és ezen belül valamennyiünk évtizedek­ben mér­­­hető élete is az alkalmazkodásról szólt, szól és fog szólni. Vala­mennyien azért vagyunk itt, mert elődeink szü­le­inkig bezá­rólag sikeresen alkalmazkodtak a maguk ko­rának felté­te­leihez és lehetőségeihez. Mind­annyian egy hosszú lánc tagjai vagyunk, és reméljük sikerül úgy túljut­ni a ma nehézségein, hogy utódaink is élhető kör­nye­­zet­ben és egy lakható Földön élnek majd. Az Önök diplomája is ennek a sikeres láncnak egy bizonyítéka. Akkor fognak majd elődeik hosszú sorá­nak a leg­job­ban megfe­lel­ni, ha mindent megtesznek azért, hogy gyermekeik is hason­lóan folytat­has­sák az életüket. A világ bizony­ta­lan­sá­ga az önök pálya­kezdését sem könnyí­ti meg, de akár­hogy is alakul életük, sose tévesszék össze a bizony­ta­lan­ságot a kilátás­ta­lan­ság­gal!

Önök egy változásokkal teli idő­szakban ta­nul­tak a Mező­gaz­­daság- és Kör­nyezet­tudo­mányi Karon és olyan pil­la­­nat­ban lépnek ki az Alma Materből, amikor újra nagy vál­to­zá­sok történhetnek. Bízom benne, hogy ki­ala­kult önökben az a válto­zási képes­ség, ami az al­kal­maz­ko­dás­hoz és az állan­dó tanuláshoz szükséges, és ami az elkö­vet­kező 4 évtizedet felölelő pályá­jukhoz nélkülöz­he­tetlen lesz.

Diplomájuk azt iga­zol­ja, hogy a Mezőgaz­da­ság- és Környe­zet­tudományi Karon elsajátították azokat az ismereteket, amelyek ké­pes­sé teszik Önöket a kezdő mérnöki szin­tű mun­kára. Az a tudás, amit eddig meg­­­sze­rez­­tek, és majd amit a jövő­ben még megszereznek, állandóan és egyre gyor­sab­ban ela­vul. Ismereteik megújítása érdekében a jó paphoz hasonlóan hol­tig kell tanulniuk! Ezért kar­ri­erjük so­rán állandóan új dolgokat fognak megtanul­ni, és fo­lya­ma­to­san alkal­maz­­kodniuk kell, hogy naprakész is­me­re­tekkel rendel­ke­ző, keresett és jól fize­tett nemcsak szel­le­mi mun­­ká­sok, ha­nem annál sokkal többek, értelmiségiek is lehessenek.

A Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kar mindig vissza­várja önöket, hogy tudá­su­kat felfrissítsék!

Nagy feladatok előtt állnak, mert a Föld élet­fenn­tar­tó rendsze­reinek megőr­zé­se, fenntar­tása és hét milliárd ember élelmezése egyre na­gyobb szak­tudást igényel. A jövő nehéz kérdéseit a kör­nyezetre érzékeny, a ter­­mészeti fo­lyamatokat ér­tő és tisztelő, jól képzett mező­gaz­da­sá­gi és környe­zet­ipari szak­em­berek fog­ják sikeresen kezelni.

Őszin­tén hi­szem, hogy a Ka­ron végző hallgatók, meg fog­nak felelni az élet kö­vetelményeinek, és másoknak példát adó polgárok lesz­nek. Ahhoz, hogy ez így is legyen, so­sem lehetnek kishitű­ek és mindig higgyenek abban, hogy meg tudják csinálni!

Az életben sok írott és íratlan szabályt kell majd betar­ta­ni­uk. Fekete István, aki agrámérnök és képzett vadászati szak­író is volt, írta egy helyen a va­dász­etikával kapcso­lat­ban: “A legfontosabb íratlan tör­vény te­hát: az írott törvé­nyek betartása akkor is, amikor senki sem látja.”

Sose felejtsék el az íratlan szabályokat is betartani, mert az emberi és szakmai tisztesség és hitelesség egyik legfonto­sabb biztosítéka ez.

Ehhez kívánok valamennyiüknek sok sikert!

 

Az ünnepség kari kitüntetések és elismerő címek átadásával folytatódott.

A kar tanácsa dr. Dimény Judit egyetemi tanár részére a kar és a hallgatók szolgálatában végzett kiemelkedő oktató- és kutatómunkájának elismeréséül Doby Géza-díjat adományozott.

A kar tanácsa címzetes egyetemi docensi címet adományozott Benécsné dr. Bárdi Gabriellának, a Fővárosi és Pest megyei Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal Növény- és Talajvédelmi Igazgatóság igazgatójának a Növényvédelmi Intézetbe; Ferenc Károlynak, a Vertikál Kft. vezérigazgatójának a Növénytermesztési Intézetbe; Heltmanné dr. Tulok Mária ny. egyetemi adjunktusnak a Kertészeti Technológiai Intézetbe; Makó Magdolnának, a Fővárosi Csatornázási Művek környezetvédelmi osztályvezetőjének a Környezettudományi Intézetbe.

A kar tanácsa a Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kar Tiszteletbeli Tanácsadója címet adományozta dr. Danijel Jugnak, az eszéki J. J. Strossmayer University egyetemi docensének a Növénytermesztési Intézetbe és dr. Jan Krennek, a brünni Mendel University of Agriculture and Forestry egyetemi tanárának a Növénytermesztési Intézetbe; Kiss Péternek, a Green-Go 2000. Kft. ügyvezetőjének, a Kertészeti Technológiai Intézetbe; dr. Roszík Péternek, a Biokontroll Hungária Kht. ügyvezetőjének, a Környezet- és Tájgazdálkodási Intézetbe; Terpó Istvánnak, a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara titkárának a Növényvédelmi Intézetbe.

A Kari Tanács Dékáni dicséretben részesítette dr. Katona Krisztián egyetemi adjunktust, Simon Sándor ny. kertészeti szakmunkást, Tóth M. Jánosné laboránst és Jung Ivett PhD hallgatót.

A „Béres Alapítvány a Teljes Életért Közhasznú Szervezet" 15 éve támogatja a kar kiemelkedő teljesítményt nyújtó hallgatóit. A 2010/2011-es tanévre kiírt pályázatra beérkezett pályamunkák közül Benedek Szilveszter agrármérnök szakos hallgató nyerte el a 200.000.-Ft díjazású „Béres József Ösztöndíjat".

Az egyetem rektora a Pro Negotio Universitatis kitüntetést adományozta Orbán Péter mezőgazdasági mérnöknek, Demény Márton János okl. agrármérnöknek és Vizsnyiczai Borbála környezetgazdálkodási agrármérnöknek.

Dékáni különdíjban részesült Padla Zsófia és Kakuszi Zoltán végzős hallgató.

A 2010. évi záróvizsgán nyújtott kimagasló teljesítményéért 11 fő részesült különdíjban.

A „Mezőgazdaságért Alapítvány" Különdíjat adományozott Edvi Gabriella okleveles agrármérnök, Kalmár Renáta kertészmérnök és Poros Tamás mezőgazdasági mérnök részére. Az Agroszen Kft. különdíjait kapta Hajdara Roland okleveles agrármérnök és Simon Károly okleveles agrármérnök.

A Vadvilág Megőrzési Intézet különdíjat adományozott Hejel Péter okleveles vadgazda mérnöknek; Schally Gergely Tibor okleveles vadgazda mérnöknek és Tóth Tamás okleveles vadgazda mérnöknek.

A Mezőgazdaság- és Környezettudományi Karon 8 alapképzési szak és 11 mesterszak működik. Ezeknek a szakoknak a létrehozásában és működésében kiemelkedő szerepe van a szakokat vezető munkatársaknak. Munkájuk meghatározhatja a szak arculatát és befolyásolja azokat az ismereteket, amikkel a végzősöket útjukra bocsátja a kar. E fontos szerep kifejezéseként dr. Dimény Judit egyetemi tanár, a kertészmérnöki BSc szak vezetője és dr. Heszky László egyetemi tanár, az MTA rendes tagja a mezőgazdasági biotechnológus MSc szak vezetője is elbúcsúztatta a végzetteket.

 

Balázs Gusztáv felvételei