Vissza a normál nézetre

Oklevélátadó ünnepség a Gépészmérnöki Karon

Okleveles mezőgazdasági gépészmérnököket, okleveles gépészmérnököket, okleveles műszaki menedzsereket, kommunikáció-technikai mérnököket, gépészmérnököket, mezőgazdasági és élelmiszeripari gépészmérnököket, mechatronikai mérnököket, minőségügyi és településüzemeltetési szakokon végzett szakmérnököket, valamint az audiovizuális szakasszisztens képzésben végzetteket búcsúztattak a Gépészmérnöki Kar oklevélátadó ünnepségén, június 19-én.

- Azt a jelentkezések időszakában sem rejtettük véka alá, hogy a Gépészmérnöki Kart – bármely műszaki felsőoktatási szakot – elvégezni, a vizsgákat, szigorlatokat abszolválni nem könnyű dolog. Komoly, személyiségformáló vizsgaidőszakokkal, tervezési és projektfeladatokkal, számos dolgozattal, beszámolóval ellenőriztük, hogy felkészültségük megfeleljen annak a szintnek, amelyet a munkaerőpiacon elvárnak, és a mely a végzettségük értékét igazán megadja – mondta köszöntőjében dr. Szabó István dékán. – A végzettjeink iránt a vállalati érdeklődés nem csökken, a „gödöllői gépészek” – összefoglalóan így hívhatjuk a szakjainkon végzőket – a megszerzett tudás birtokában helyt tudnak állni egy erős nemzetközi mezőnyben is, kis és közepes vállalatoknál, vagy nagy multinacionális cégeknél egyaránt öregbítik a hírünket.

- A Gépészmérnöki Kar fontos tanévet zár a mai napon – hangsúlyozta a továbbiakban a kar vezetője. - Egy nem könnyű világban és nem minden probléma nélkül átalakuló felsőoktatásban sikerült fenntartani értékeinket, tovább erősíteni pozíciónkat, szakmai elkötelezettségünket. Soha ennyien nem jelentkeztek még hozzánk, kiteljesedett a szakkínálatunk, jelentős infrastrukturális fejlesztésekbe fogtunk. A mai napon a kar történetében először adunk ki mester (MSc) szintű okleveleket, és ezzel tényleg teljes körűvé vált a „bolognai” rendszerű képzésünk. 4 alapszakon és 4 mesterszakon várjuk a hallgatóinkat, de büszkék vagyunk a felsőfokú szakképzésünkre és a kar keretei között működő műszaki doktori iskolánkra is. Ez utóbbi lehetővé teszi a tudományos oktatói-kutatói utánpótlás folyamatos biztosítását is. A Szenátus ünnepi ülésén 9 kollégánk PhD doktorrá avatására került sor, egy fő pedig habilitációs oklevelét vehette át. Fontos eredménynek tartom, hogy a napokban 3 új vezetőoktatói (docensi) kinevezésre kerülhet sor és a professzori kar is 2 új taggal bővül.

Mi itt Gödöllőn úgy tartjuk, a felsőfokú műszaki képzés elengedhetetlen és szerves része a gyakorlat centrikusság és az ehhez szükséges kapacitások biztosítása. Örülök, hogy a környezetünkben egyre több jelentős szakmai potenciállal rendelkező vállalat nyújt ehhez szakmai segítséget. Az elmúlt évben támogatásukkal 100 millió forintos eszközfejlesztési programot valósíthattunk meg. Ennek részeként létrejött Magyarország talán egyik legfelszereltebb SKF szerkezettani és diagnosztikai laboratóriuma, de jelentősen megújítottuk a műszaki informatikai infrastruktúránkat is. Európai uniós támogatással – a pozitív bírálati eredmények alapján –a közeli hetekben 1,7 milliárd Ft-os beruházást indíthatunk el a műszaki és természettudományos oktatóközpontunk létrehozására, és ez kiegészül egy mintegy 300 millió Ft-nyi tananyag korszerűsítési programmal is.

A gyakorlati ismeretek elsajátításához a karon a Kooperatív képzési program is jelentősen hozzájárul. A kiemelkedő szakmai kvalitásokkal bíró cégekkel kialakított együttműködés nem csupán a hallgatók számára teremt lehetőséget egyéves gyakornoki programon való részvételre, de segít a karnak az oktatással szembeni igények pontos meghatározásában is.

A nyári záróvizsga időszakban az egyetemi, az MSc, a BSc és a főiskolai szakokon összesen 140 fő jelentkezett záróvizsgára és 139 tett sikeres záróvizsgát. A záróvizsgát tettek közül 77 fő oklevelet 62 a tanulmányok sikeres befejezését igazoló tanúsítványt kapott.

A gyűrűzöttek és a kar nevében Szabadi László mestertanár búcsúztatta a végzetteket. A végzett hallgatók nevében Soltész Gergely köszönt el az alma mátertől, majd a kar zászlóját vették át a következő évfolyam képviselői. A fiatalabb hallgatóktól Szijártó Barnabás búcsúzott.

A legkiválóbb diplomatervek a záróvizsga bizottságok javaslatára pályadíjban részesültek.

Kari pályadíjban részesült Barhács Attila gépészmérnök „Deckerl (fedél) fröccsöntő szerszámának tervezése számítógépes támogatással” című szakdolgozatárért, Kis Levente Zoltán gépészmérnök „Végezze el a BMW M10B18 típusú motor teljesítménynövelő átalakítását” című szakdolgozatáért.

A Robert Bosch Elektronika Kft. megvásárolta Szilágyi Gábor mechatronikai mérnök „ER folyadékkal működő lengéscsillapító vizsgálata számítógépes szimulációval” című szakdolgozatát.

A FESTO Kft. megvásárolta Béres János mechatronikai mérnök „Pneumatikus működtetésű csomagoló berendezés tervezése” című szakdolgozatát.

A Caliper Kft. megvásárolta Richter Balázs mechatronikai mérnök „Fogyóelektródás hegesztőcella tervezése” című szakdolgozatát.

A Mezőgazdasági Gépesítési Intézet különdíjában részesült F. Kiss Zoltán okleveles műszaki menedzser „Vevői reklamációk kezelése az autóiparban „80” Globan Method System használatával”című diplomamunkájáért, Molnár Katalin műszaki menedzser „Az ISO Vállalkozási és Kereskedelmi Kft. tevékenységének műszaki-ökonómiai vizsgálata, válságkezelés” című diplomamunkájáért, Szabó Lívia okleveles műszaki menedzser „A Caterpillar konzulting tevékenységének vizsgálata és javaslat annak javítására” című diplomamunkájáért, Tutor Mihály okleveles műszaki menedzser „Adott vállalkozás innovációs projekttervének elkészítése” című diplomamunkájáért.

A Magyar Szabadalmi Hivatal az iparjog és fogyasztóvédelmi ismeretek elmélyítése érdekében kiírt pályázaton ebben az évben Magyari Róbert és Fekete Balázs gépészmérnök hallgatók 100-100 ezer Ft-os ösztöndíjat nyertek és részt vettek a hivatal iparjogvédelmi tanfolyamán.

A Budapesti és Pest Megyei Mérnöki Kamara diplomaterv pályázatának nyertese Ványi Szabolcs okleveles gépészmérnök „Hengerpersely és egyéb palástfelületű gépalkatrész sorozatban való fémszórási technológiájához munkagép tervezése” című diplomamunkájáért.

A Korszerű Technológiákért Alapítvány különdíjban részesítette Horváth Ádám Tamás gépészmérnököt „Egyedi alumínium féknyereg tervezése és gyártása ” című szakdolgozatárért.

Az IKR Termelésfejlesztési és Kereskedelmi Zrt. által alapított IKR 50.000 forintos tanulmányi teljesítmény díjat Bencsik Szabolcs okleveles műszaki menedzser kapta.

A KITE Zrt. által alapított KITE 50.000 forintos tanulmányi teljesítmény díjat Csikós Zsuzsa okleveles műszaki menedzser kapta.

A 2009/2010-es tanévben összesen 43 mérnökhallgató teljesítette a SZIE Gépészmérnöki Kar és vállalatok által közösen szervezett 10 hónapos kooperatív szakmai gyakorlatot. A hallgatók a vállalatok által megadott témákból sikeres szak- illetve diplomadolgozatot készítettek, többen közülük a tanulmányaikat követően a vállalatnál helyezkednek el munkaviszonyban. A gyakorlat elvégzését igazoló okleveleket a gyár vezető képviselői és a dékán adták át.

Az ünnepségen a Gépészmérnöki Kar Tiszteletbeli Professzora” címet kapta Harsányi Zsolt, az AXIÁL Kft. ügyvezetője, tulajdonosa.

Harsányi Zsolt a Gödöllői Agrártudományi Egyetem Gépészmérnöki Karán szerzett diplomájával a Bajai Kukoricafejlesztési Rendszer szervizmérnökeként kezdte meg pályafutását. 1991 nyarán, akkori üzlettársával közös vállalkozásként megalapították szülővárosukban, Baján az AXIÁL Bt-t. A cég 1992-ben 100%-ban a Harsányi család tulajdonába került. 1996-tól új szervezeti formában AXIÁL Kft-ként működik.

Az AXIÁL Kft. tulajdonos-ügyvezetőjét 1998-ban a Magyar Mezőgazdasági Gép- és Eszközforgalmazók Szövetségének elnökségi tagjává választották, 2002-től pedig alelnöke a mezőgazdasági gépforgalmazók nemzetközi szervezetének, a CLIMMAR-nak. 2002 őszén az MTA Agrárműszaki Bizottságának tanácskozási jogú tagja lett. Végzése óta kitüntető figyelmet fordít a Gépészmérnöki Karon folyó szakemberképzés színvonalának emelésére.

Aranytoll kitüntetésben részesült dr. Varga Zoltán egyetemi tanár, a Matematikai és Informatikai Intézet igazgatója. Váradi János Emlékérem kitüntetésben részesült dr. Vas Attila professzor emeritus. Lehoczky László Emlékérem kitüntetésben részesült dr. Szabó Ervin címzetes egyetemi docens. Komándi György díszoklevelet kapott dr. Szendrő Péter professor emeritus és dr. Pék Lajos egyetemi docens.

Pro Facultate kitüntetésben részesült Antos Gábor műszaki igazgató.

Címzetes egyetemi docensi címet kapott dr. Gyarmati András, dr. Borbás István, dr. Magó László, dr. Szórádi Sándor, Siklósi László és dr. Duló Károly.

A Gépészmérnöki Kar Tanácsának előterjesztése alapján egyetemi tanári előléptetésben részesült, illetve intézetigazgatói kinevezést is kapott dr. Molnár Sándor, Matematikai és Informatikai Intézet. Egyetemi docensi előléptetésben részesült dr. Hegyi Károly Környezetipari Rendszerek Intézet, dr. Oldal István Mechanikai és Géptani Intézet és Halász Györgyné PhD, a debreceni egyetem főiskolai tanára, a Környezetipari Rendszerek Intézetébe.

A Kocsis Károly díjban Ádám Béla okleveles bányamérnök, megújuló energiagazdálkodási szakértő részesült.

Ádám Béla a Hidro-Geodrilling ügyvezető igazgatója a díjat hőellátó rendszerek elterjesztéséért, a megoldáshoz kötődő műszaki-tudományos tevékenységéért kapja. Nevéhez fűződik számos, különböző nagyságrendű, földszondás hőszivattyús hőellátás megvalósítása, valamint a Magyar Hőszivattyús Szövetség megalakítása, melynek jelenleg elnöke. Tevékenységével példát mutat a megújuló energiagazdálkodás területén tevékenykedő kollégáinknak.

Az ünnepségen bejelentették, hogy a Gorjacskin Moszkvai Állami Mezőgazdasági Műszaki Egyetem tanácsa dr. Beke János egyetemi tanárt, a Magyar Tudományos Akadémia doktorát a terményszárítás tudományterületen elért eredményeiért ünnepélyes keretek között Moszkvában tiszteletbeli doktorrá fogadta.