Gödöllő, 2014. május 21.
Kutatási, oktatási és innovációs együttműködési megállapodást írtak alá 2014. május 21-én Szentendrén a Szent István Egyetem és az ÉMI Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Nonprofit Kft vezetői. Az együttműködés keretében létrejövő innovációs központnak része lesz az a közel zéró kibocsátású mintaház park, amelynek az építése nemzetközi példák figyelembevételével és széles körű vállalkozói együttműködéssel szintén idén kezdődik.
Az ÉMI jelentős sikereket ért el a közvetlen Európai Uniós forrásokból megvalósuló konzorciális nemzetközi kutatások területén, és ebben az Egyetemmel való együttműködés további távlatokat nyit. A Szent István Egyetem széles körű kompetenciával rendelkezik a mélyépítési és infrastrukturális beruházások területén, a tűzvédelemben végzett elméleti és gyakorlati képzései jelentősen hozzájárulnak a hazai hatékony és biztonságos építési környezethez. Az ÉMI -SZIE együttműködés ezért az összes építőipari szereplő számára eredménnyel kecsegtet.
A megállapodás aláírásán jelen volt Hízó Ferenc zöldgazdaság fejlesztéséért, klímapolitikáért és kiemelt közszolgáltatásokért felelős helyettes államtitkár is, aki a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium nevében a megállapodást szükségesnek, fontosnak és hasznosnak ítélte. A Minisztérium a megállapodásban kiemelt területeket stratégiai jelentőségűnek tekinti; az Egyetem és az ÉMI együttműködése az infrastruktúra modernizációját eredményezheti, élhetőbb épített környezetet és gazdasági lehetőséget is jelent.
Dr. Sárközi Károly, az ÉMI vezérigazgatója a megállapodást új mérföldkőnek értékelte az ÉMI szentendrei Ipari Park megújulása szempontjából. A tudásközpont központi irodaépülete tavaly került átadásra, a 2014-ben induló laborfejlesztések már a megállapodás jegyében, összehangoltan, az egyetemmel közösen történnek mintegy másfél-két milliárd Ft értékben.
Dr. Matolcsy Károly, az ÉMI tudásközpont igazgatója kiemelte az energia-hatékony és környezetbarát technológiák üzleti alapon történő bevezetésének, a megújuló energiaforrások integrált építészeti alkalmazásának és a smart megoldások elterjesztésének fontosságát, melyek az együttműködés fő területeit is jellemzik. A fejlesztések során nagy hangsúly kerül az akadálymentes hozzáférésre, az integrált infrastruktúra-fejlesztésre és a megelőzésre koncentráló katasztrófavédelemre.
Dr. Tőzsér János, a Szent István Egyetem rektora hangsúlyozta, hogy a megállapodásból az oktatás, valamint a hallgatók is profitálni fognak, hiszen a partnerek közös alapokon fejlesztett laboratóriumi és vizsgálati háttere az építőipari innováció szükséges feltétele. A gödöllői központú Egyetem a megállapodás során a vidékfejlesztési feladatok integrálását is tervezi.
Üdvözölte a megállapodást Dr. Dietz Ferenc, a város polgármestere is. Szentendre jelentős fejlesztéseket hajtott végre az elmúlt időszakban, amiből kiemelhető az ÉMI-vel közösen elnyert PIME’S CONCERTO európai uniós támogatású városfejlesztési program. Az innovációs központ új munkahelyeket, vonzási potenciált jelent a tudásközpontú vállalkozások számára, akiknek Szentendre szívesen ad otthont. Az ÉMI – SZIE együttműködés kapcsán az egyetemi oktatók és hallgatók megjelenésével a város régi vágya teljesül, és tovább gazdagodik Szentendre sokszínű kulturális élete.