Vissza a normál nézetre

Vissza a munka világába

2012. április 19. 10:07

Április 18-án Állásbörze helyszíne volt a Szent István Egyetem aulája és negyedszer tanácskozott a Gödöllői Kistérségi Foglalkoztatási Paktum Foglalkoztatási Fóruma. A helyszínen tapasztalt érdeklődés alapján borítékolható a rendezvény sikere, és az is jó hír, hogy egy Gödöllőn lezajlott foglalkoztatást segítő program során több mint tíz fő hátrányos helyzetű álláskereső találta meg biztos munkahelyét.

Az április végén záruló, európai uniós támogatással megvalósuló projektet két éve indította a GAK Nonprofit Kft., valamint konzorciumi partnerei, és többek között alacsony iskolai végzettségű, gyesről visszatérő, 50 év feletti, illetve pályakezdő munkanélküliek számára teremtettek lehetőséget a munka világába való visszailleszkedésre.

- A Befogadó Munkahely Program hátrányos helyzetű személyek számára biztosított munkavállalásra felkészítő szakmai képzést és pszicho-szociális támogatást magába foglaló komplex programot, majd a foglalkoztató partnereknél 12 hónapig tartó támogatott foglalkoztatást – vázolta fel a projekt lényegét Csapó Beatrix, a GAK Nonprofit Kft. Társadalmi Diverzitás Programjának szakmai vezetője. Foglalkoztató konzorciumi partnerek a Művészetek Háza Gödöllő Nonprofit Kft., a VÜSZI Nonprofit Kft. és a PROMPT-H Kft. voltak.

- Egy ilyen befogadó munkahely program a társadalmi integráció és az esélyegyenlőség fontos eszköze, ami hosszú távú, fenntartható megoldást kínál a hátrányos helyzetű társadalmi csoportok munkaerő-piaci integrációjára – mondta Csapó Beatrix. A gödöllői program komplex megközelítést alkalmazott, mivel egymással párhuzamosan zajlott a hátrányos helyzetű személyek felkészítése a munkavállalásra és a munkaadók felkészítése a hátrányos helyzetű személyek foglalkoztatására.

A program egy felkészítő és egy foglalkoztatási részből állt össze. A felkészítő szakaszba 22 fő hátrányos helyzetű személyt vontak be. A program keretében 250 tanórás számítástechnikai képzés szerepelt, amit az egyes munkakörökkel kapcsolatos speciális képzés követett (OKJ-s gépíró-szövegszerkesztő, angol nyelv, OKJ-s webmester). A képzési időszak folyamán a résztvevő személyek megélhetési célú támogatásban részesültek.

A szakmai képzést kiegészítette a személyiségfejlesztő tréning programelem, ami önismeretet, személyiségfejlesztést, kommunikációt és konfliktuskezelést foglalt magába. - Erre azért volt szükség, mert a programba bekerült emberek megrendült önbizalommal rendelkeztek, a munkarutin hiánya jellemezte őket, legyengült konfliktuskezelő, problémamegoldó és kommunikációs képességgel bírtak – magyarázta Csapó Beatrix. A program részeként egyéni személyiség-fejlesztési tanácsadás, valamint egyéni jogi tanácsadás is igénybe vehetővolt. A munka világára történő felkészítés keretében csoportos álláskereső tréningben és egyéni álláskeresési tanácsadásban részesültek a célcsoport tagok. A felkészítő szakasz 2010 szeptemberétől 2011 áprilisáig tartott. A program során mentor kísért végig egyénileg minden célcsoport tagot, aki segített a felmerülő problémák kezelésében, a tanulási és munkamotiváció fenntartásában.

Foglalkoztatási szakasz követte a felkészítést, ami a konzorciumi munkáltató partnereknél zajlott. Az egy éves foglalkoztatásban 13 fő vett részt, akik különböző munkaköröket láttak el. A foglalkoztatási szakasz 2011 januárjában indult, és 2012 áprilisában fejeződött be.

A munkavállalók befogadását elősegítve, a három foglalkoztató konzorciumi partner munkatársai csapatépítő, majd esélyegyenlőségi tréningen vettek részt, valamint elkészült a szervezetek esélyegyenlőségi terve. Ez utóbbi dokumentum olyan vállalati politika és ehhez kapcsolódó intézkedések kidolgozásához ad segítséget, a gyakorlatban jól alkalmazható eszköztárat, ami a hátrányos helyzetű személyek alkalmazását, hatékonyabb munkavégzését teszi lehetővé.

A program sikeressége abban is mérhető, hogy a kötelezően előírt foglalkoztatás lezárultával több mint tíz főnek sikerült elhelyezkedni vagy a nyílt munkaerőpiacon, vagy a foglalkoztató konzorciumi partnerek hosszabbították meg a projektrésztvevő munkaszerződését, azaz: hosszú távon terveznek a program segítségével megtalált munkavállalóikkal. Csapó Beatrix szerint az értékes tapasztalatok beépíthetők további projektekbe, amihez várják munkáltatók jelentkezését.

Fontos megemlíteni, hogy a projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósult meg. Az Európai Unió és a Magyar Állam által nyújtott támogatás összege 62.439.040 forintos nagyságrendű volt.

Gödöllői Hírek