Vissza a normál nézetre

313 milliós természetvédelmi projekt zárult Gödöllőn

2012. május 8. 15:46

Befejeződött a Szent István Egyetem (SZIE) Gazdaság- és Társadalomtudományi Karának irányításával működő Babatvölgyi Területfejlesztési és Szaktanácsadási Tanüzemben a védett állat- és növényfajok természetes élőhelyeinek megőrzését és életterük bővítését elősegítő projekt. A két év alatt megvalósult beruházásokat az Európai Regionális Fejlesztési Alap és a Magyar Állam 313 millió forinttal támogatta. A projekt május 4-ei záró eseményén óvodásokkal és iskolásokkal népesedett be a völgy a Madarak és Fák Napját köszöntve.

A Természeti értékek védelme Babatvölgyben című nyertes pályázat kivitelezése során tavakat és hozzájuk tartozó gátakat újítottak fel; védett kétéltűek vonulását segítő mintaértékű terelőket és átjárókat építettek. A terület természetes állapotának visszaállítása érdekében használaton kívüli épületeket bontottak el. A természetes élőhelyeket erdősávot telepítésével és cserjék ültetésével bővítették.
A fizikai beruházások mellett nagy hangsúlyt fektettek a szemléletformálásra és a társadalmi felelősségvállalásra. Több száz óvodás és iskolás látogatott el a projekt időtartama alatt Babatvölgybe és ismerkedett élővilágával, valamint a felsorolt fejlesztések megvalósításának folyamatával. A projekt zárása alkalmával, május 4-én is velük népesedett be a völgy, amikor is a tanüzem a Madarak és Fák Napját köszöntve vendégül látta a gyerekeket. A természetvédelmi szakemberek, az érintett hatóságok és a téma iránt érdeklődők a projekt két éve alatt szakmai konferencián és előadássorozatokon kaptak részletesebb betekintést Babatvölgy élővilágának, természeti értékeinek tárházába.
A tanüzem Gödöllőtől három kilométerre, a Rákos-patak és a Galga-völgy közötti eróziós völgyekkel tagolt dombvonulaton helyezkedik el, az Aranyos-patak völgyében. Területét erdők és gyepek határolják. Ezek a természetes határok, és az a tény, hogy a közelben intenzív mezőgazdasági termelés nem folyik, kedvező alapot nyújtanak a mintegy 300 hektáron történő ökológiai gazdálkodás megvalósítására. A terület mintegy 100 hektár legelővel, 100 hektár erdővel és 11 mesterségesen duzzasztott tóval rendelkezik.
A Babatvölgyben folyó gazdálkodás több évszázadra nyúlik vissza, hiszen Gödöllő és környéke földrajzi elhelyezkedéséből fakadóan számos olyan vonzerővel rendelkezik, amely a magyar főúri udvar számára kedvelt vadászati és lovaglási teret biztosított. Az 1800-as évekre jellemző magyar főúri udvarokba is eljutó nyugat-európai korszellem jelenlétéről tanúskodik a Babatvölgyben Grassalkovich Antal által létesített állattenyésztő majorság, melynek következtében létrejövő istállókastély is jól bizonyítja a terület ökológiai adottságait.
A tanüzem tevékenysége jelenleg a SZIE hallgatóinak gyakorlati képzésére alapozódik. Lehetőséget nyújt a fokozottan védett természeti értékek közötti gazdálkodás szabályainak elsajátítására, mivel a terület teljes egésze természetvédelmi oltalom alatt áll. A gazdaság a turizmushoz kapcsolódó szolgáltatásokat is kínál, melyek a természetvédelmi szemlélet kialakítását, oktatását segítik egyre szélesebb körben.

(www.edupress.hu)