Vissza a normál nézetre

Együttműködési megállapodást kötött a Szent István Egyetem és Kalocsa önkormányzata

Oktatási, kutatási, könyvtári és pályázati területeket felölelő együttműködési megállapodást kötött március 9-én, Gödöllőn a Szent István Egyetem (SZIE) és Kalocsa városa. A dokumentumot dr. Solti László rektor és Török Ferenc polgármester írták alá. A megállapodáshoz a kormány nevében dr. Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, a kalocsai választókerület országgyűlési képviselője gratulált. Az eseményen részt vett dr. Bagó Zoltán, az Európai Parlament képviselője.

A képzési kínálatával a legsokoldalúbb hazai felsőoktatási intézmények közé tartozó SZIE jelentős oktatási és kutatási potenciállal rendelkezik az agrárképzési területen, ezért törekszik a vidékkel való kapcsolatainak gazdagítására, határainkon belül és azon túl is, hangsúlyozta a megállapodás aláírása előtt dr. Solti László rektor. A megállapodásban meghatározták az együttműködés konkrét területeit. Az egyetem és az önkormányzat szakmai kapcsolatot alakít ki a gödöllői Kosáry Domokos Könyvtár és Levéltár valamint a Kalocsa által működtetett Tomori Pál Városi és Főiskolai Könyvtár között minőségi szolgáltatások nyújtása érdekében. Kalocsa elősegíti, hogy az önkormányzat által támogatott Tomori Pál Főiskola BA végzettséget szerző hallgatói tájékozódjanak a SZIE Gazdaság- és Társadalomtudományi Karán történő továbbtanulás lehetőségeiről, továbbá gyakorlati helyeket kutat fel a SZIE hallgatói számára.

Az együttműködés a kutatásra is kiterjed. Mivel az önkormányzat kifejezetten törekszik vállalkozásbarát környezet megteremtésére, az egyetem felajánlja, hogy városi és környékbeli vállalkozások számára a profiljába tartozó kutatásokat végez. Közösen tárják fel a gazdaság fejlesztését célzó pályázati lehetőségeket is.

Solti László rektor beszédében kiemelte azt is, hogy az egyetem értékes tapasztalatokkal, elismert eredményekkel rendelkezik a külhoni magyarok képzésében, amit a rendszerváltozás idején az elsők között kezdeményezett. Ez tette lehetővé a magyar nyelvű doktorképzést elindítását Erdélyben. A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemmel együttműködve a SZIE mesterképzések bevezetésére is készül.

Kalocsának ma is meghatározó ágazata a mezőgazdaság, a város neve összeforrt a világon mindenhol ismert pirospaprikával, mondta Török Ferenc polgármester. Reményeik szerint a SZIE-vel való együttműködés elősegíti, hogy minél több, a helyi élelmiszergazdaság fellendítésében szerepet vállaló szakember dolgozzon a térségben. Az egyetem prioritásként kezeli a vizet, mint stratégiai erőforrást, aminek megfelelő hasznosításában a város is érdekelt. A mezőgazdaság mellett az önkormányzat be kíván kapcsolódni a kormány zöld gazdaság fejlesztési koncepcióján alapuló környezetipari fejlesztésekbe. Ezen a területen is megvannak az értékteremtő együttműködés lehetőségei a gödöllői székhelyű egyetemmel.

Dr. Semjén Zsolt három szempontból is fontosnak értékelte a megállapodást. Először is pontosan illeszkedik Kalocsa történelmi hagyományaihoz, hiszen az érsekségi birtokok ezer éven keresztül mintagazdaságok voltak. Másodikként azt emelte ki, hogy a város agrárgazdasága a pirospaprikáról is világszerte ismert, amit a hungarikum törvény is megerősített. A SZIE közismerten az egész Kárpát-medencében fejti ki a tudományos és a gazdasági életet serkentő hatását. Ez azért fontos, hangsúlyozta a miniszterelnök-helyettes, mert a nemzetegyesítő kormányzati politika akkor lehet sikeres, hogy ha a fejlesztések gyümölcsét az egyetemes magyarság élvezi. A SZIE és a kalocsai önkormányzat közötti megállapodás példamutatóan illeszkedhet a Vidékfejlesztési Minisztérium által kidolgozott és a közelmúltban elfogadott vidékfejlesztési stratégiához, amelynek fejlesztési lehetőségei a határon túlra, az utódállamok területére is kiterjednek.